Sen några år tillbaka är Alphaskolan flitiga deltagare i skol-SM i schack via onlinespelet Yes2chess. Schackspelandet startade som en del av inlärningen och vem som helst från sjuan till nian får vara med.
– Det har visat sig vara en bra inlärningsmetod, inte minst för matematik, menar mentor Tomas Olson som även coachar laget.
Turneringen spelas över hela Sverige med fem deltagare i lag från varje skola. I år var det hela 257 deltagande lag och av dessa ligger nu Västerviks Alphaskolan på plats 16 och är därmed i åttondelsfinal.
– Man måste vinna minst tre av fem matcher för att gå vidare. Det här är stort och riktigt imponerande, säger Tomas.
Nästa utslagningsmatch är 11 april. I årets laguppställning hittar vi David Fallqvist, Jonathan Fallqvist, Homam Alahmad, Sebastian von Greiff och Filip Svedlund.