Prinskorv, köttbullar och Jansons utan ansjovis. Det var det som gällde när högstadieeleverna i Gamleby samlades för julfest och disco. Konceptet gick under namnet Studio 789, en liten vink till den anrika discokulturen som växte fram i New York på den glada tiden.
- Det känns jätteroligt att den här festen blev av, först trodde vi inte att det skulle komma någon, men det blev ju massor med folk, sa tjejerna i entrén, Rebecca Strömbäck och Elisa Kullman.
Vid 19-tiden på kvällen började festdeltagarna strömma in. De var finklädda och fixade i håret. Julbordet var dukat och stämningen var på topp. Det skojades, tjoades och kramades i korridorerna på Åby Herrgård. Efter julmaten var det dags för disco och karaoketävling.
- Om jag ska ställa upp i karaoketävlingen? Nja, det får vi se. Kanske, sa Felicia Forslund som hade slagit sig ner vid ett av julborden med sina kompisar.
Felicia och hennes kompisar tyckte att julfesten var det näst bästa som händer på året. Det bästa är avslutningsfesten, sa de.
Senare under kvällen spelade även det lokala rockbandet Adam/Alexander.