De har turnerat i olika konstellationer under 45 år. Sångaren och lekledaren Leif Walter är den ständige medlemmen.
– Vi har varit i Västervik många gånger, vid Bökensved, i Bryggaren och till och med när det var Folkets hus där, säger Leif Walter.
Era föreställningar är energiska och du har hållit på med det här i 45 år, hur orkar du?
– Det är på grund av att jag gör det som jag orkar. Jag är 67 år i dag och jag håller mig i trim på det sättet, men jag simmar också för att sköta hälsan. Annars går det inte att vara så aktiv som jag är på scenen, jag kutar runt en hel del. Att bli andfådd då funkar inte.
Fart, motion och hälsa för unga är saker som ligger Leif Walter varmt om hjärtat.
– Våra föreställningar är allt annat än att sitta och dutta på en Ipad. Men tricket är att göra motionen så pass rolig att man inte tänker på att det är jobbigt.
Allt började när Leif Walter arbetade som lärare.
– Vi hade lektionspass på 80 minuter. Ingen kan hålla sig koncentrerad så länge. Så jag började med sånglekar och rörelser och öppnade fönstren för att få igång eleverna. Det fungerade väldigt bra.
Har du märkt någon skillnad på barnen i dag jämfört med när du började?
– Vi pratade om det där häromdagen faktiskt. Det finns uppträdanden vi gjort när vi märker att barnen inte orkar med, de börjar himla med ögonen och vill sätta sig ned. Men det fina är att det går att vända på det där, genom att de rör mer på sig.