Tjuvarna sågade upp taket

En kupp planerad in i den minsta detalj genomfördes i Västervik i helgen. En klassisk rififikupp eftersom tjuvarna tog sig in genom taket. Drabbat företag var Coop Extra.

Rififikupp. En ny platta har satts upp där tjuvar i helgen kom ner från taket till Coop Extra i Västervik.Foto: ANDERS STEINER

Rififikupp. En ny platta har satts upp där tjuvar i helgen kom ner från taket till Coop Extra i Västervik.Foto: ANDERS STEINER

Foto:

Västervik2006-01-02 00:25
Halv fyra på lördagsmorgonen uppmärksammade några förbipasserande ungdomar att det rörde sig folk inne på Coop Extra. Ungdomarna ringde till polisen. Några personer sågs strax därefter försvinna ut ifrån byggnaden.
Vad som stulits är ännu inte helt klart men det verkar mest röra sig om lotter och frimärken. Dessutom har några postpaket rivits upp.
Längre tid än själva inbrottet måste förberedelserna ha tagit.
- De måste ha varit här och stegat upp avstånden eftersom de kom ner från taket exakt utanför personalutrymmena där det finns en "gångväg" ovanför butikslokalerna, säger Ywonne Stjärnerfalk.

Tjuvarna har haft stegar med sig för att komma upp på taket. Även en såg som de tog sig igenom taket med. Väl nere på "gångvägen" har de firat sig ner med rep till kundserviceavdelningen i entrén.
Naturligtvis har Coop Extra (tidigare Skotten) ett larmsystem. Men de som planerade kuppen hade i ett obevakat ögonblick kvällen före täckt för larmdetektorn i entréutrymmet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om