Vid senaste mötet med barn- och utbildningsnämnden fanns verksamhetsberättelsen för 2020 med som ett ärende. Där kan man bland annat läsa att det var hårt tryck på förskolorna under våren och att förskolorna i Västerviks stad tog emot fler barn än vad det fanns kapacitet för enligt lokalförsörjningsplanen.
Totalt saknades runt 100 platser förra våren. Det löstes genom att 35 barn i stället började på hösten, enligt föräldrarnas önskemål.
Resterande 65 platser löstes genom överinskrivningar, men på grund av mycket frånvaro under coronapandemin, märktes inte överinskrivningarna så mycket som befarat.
Men det är fortfarande trångt på vissa förskolor. Skolchef Magnus Bengtsson säger att överinskrivningar förekommer på flera håll.
– Både i Ankarsrum och i Västerviks stad har vi i nuläget fler barn än vi ursprungligen har planerat för i våra förskolor.
I Ankarsrum har det länge varit gott om barn. Sommaren 2017 utökades lokalytan med en paviljong, för att få plats med alla barn, men det är fortfarande fler barn än vad kommunen har planerat för.
Behövs det fler lokaler i Ankarsrum?
– Det är ett pågående arbete som sker, men det är för tidigt att gå in på lösningar, innan man har jobbat färdigt med det, säger Magnus Bengtsson.
I Västerviks stad pågår bygget av en ny storförskola i kvarteret Homman. Den ska stå klar i mars 2022 och kommer att ha 185 förskoleplatser.