Tunt med klimatsmarta luncher

Om alla svenskar bytte ut kött mot grönsaker två gånger i veckan skulle det motsvara koldioxidutsläppet från 233 000 bilar på ett år. Ändå ökar svenskarnas köttkonsumtion stadigt.

Vegetarianerna Sofia Ahl och Fredrik Sjöblom lunchar ihop med köttätarna Linda Södergren och Carina Svensson. Även icke-vegetarianerna skulle kunna tänka sig att äta mer vegetariskt om bara utbudet var större. Foto: Karin Hertz

Vegetarianerna Sofia Ahl och Fredrik Sjöblom lunchar ihop med köttätarna Linda Södergren och Carina Svensson. Även icke-vegetarianerna skulle kunna tänka sig att äta mer vegetariskt om bara utbudet var större. Foto: Karin Hertz

Foto: Karin Hertz

Västervik2010-10-07 17:36

Videon är inte längre tillgänglig

Den här veckan pågår Naturskyddsföreningens Miljövänliga vecka och i år satsar man särskilt på att få svenskarna att äta mer miljövänligt, det vill säga vegetariskt. Via kampanjen Gröna Gaffeln försöker man få restauranginnehavare att inse det miljösmarta i att lyfta fram de vegetariska rätterna.Svenskarna äter betydligt mer kött nu än för 20 år sedan, i genomsnitt 85 kilo per person och år. Om alla följde Livsmedelsverkets kostråd och åt mer grönsaker skulle man kunna minska köttkonsumtionen med 35 kilo kött per år, något som i sin tur skulle ge en miljövinst motsvarande fyra miljoner ton växthusgaser.Men att bli vegetarian på heltid är såklart inget måste. I stället menar Catharina Lihnell Järnhester på Naturskyddsföreningen i Kalmar län att man kan nå stora framgångar med små insatser.- Tänk till när du väljer en kötträtt. Vill du inte helt avstå från kött så minska mängden och öka på med grönsaker och rotfrukter från din närregion, säger hon.I Västervik är det glest bland de vegetariska rätterna på lunchmenyerna. Några restauranger erbjuder en fast vegetarisk rätt per vecka, men på de flesta ställena måste man själv säga till om man vill äta annat än kött eller fisk.- Vi har inte så stor efterfrågan på vegetarisk mat. Det kan vara sju-åtta stycken i veckan. Så det är inte sådär jättemycket. Jag tror att den svenska husmanskosten är det folk vill ha på lunchen, säger Jonas Thorsson som är krögare på restaurang Tre rum & kök i Västervik.På Stadshotellet erbjuder man varje vecka två vegetariska rätter, samma hela veckan. Sofia Ahl är vegetarian och sitter och mumsar på en vegetarisk lasagne.- Det är ganska dåligt utbud i den här stan faktiskt. De flesta har en rätt hela veckan, vill man ha något annat får man äta pizza eller sallad. Så jag äter inte ute sådär jätteofta, säger hon. Hon ser flera skäl till att vara vegetarian. - Jag är det för att det är nyttigt, miljövänligt och med tanke på djuren, säger hon. Bredvid henne sitter Fredrik Sjöblom, också vegetarian, samt köttätarna Linda Södergren och Carina Svensson. Carina Svensson säger att hon gärna skulle äta mer vegetariskt på lunchen om det bara fanns mer att välja på.- Om rätterna skulle bytas ut oftare skulle jag kunna tänka mig att välja vegetariskt oftare. Det är gott och visst tänker man lite på miljön. Samtidigt är man så van vid att alltid äta kött, säger hon.
Webb-tv
Se inslag om ämnet på www.vt.se
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om