Miljöpartisten från Gamleby ligger bakom det sociala nätverket "Västerviksvärdar i Västervik med omnejd". 430 värdfamiljer är anslutna och ett 40-tal av dem har ukrainska familjer inneboende.
Två bussar med flyktingar från Ukraina har kommit till Västervik, med ett 20-tal arbetsföra personer som har ett stort driv för att komma igång att arbeta.
För att hjälpa dem har Akko Karlsson engagerat sig och försöker nu erbjuda matchningar av den arbetskraften till de lokala företagen.
– En kock, en servitör och en svetsare kommer att få jobb nu. De väntar bara på sina samordningsnummer för att kunna gå igång, i och med att de lyder under EU-direktivet och har rätt att jobba direkt, berättar hon.
I flyktingskaran från Ukraina finns kompetens i många olika yrkeskategorier. Akutsjuksköterska, medicinprofessor, nagelteknolog, lärare, apotekare, barnskötare, musiker, journalist, civilekonom, snickare, svarvare med flera.
Vid en återträff på Bryggaren Teater och Konferens togs första kontakterna med arbetsgivare. Under näringslivets välbesökta frukostmöte på golfklubben presenterade Akko Karlsson matchningen hon jobbar med i samarbete med Arbetsförmedlingens Michal Ulatowski.
På vägen till jobb finns en svår språkbarriär att klara av.
– Ukrainarna är oerhört engagerade för att lära sig det svenska språket. Företag som tidigare har polsk och ukrainsk arbetskraft kan bli en brygga för dem, berättar Akko och räknar med att de flesta kommit igång med arbete i början av maj.