Det är inga dunungar som återfinns på de översta platserna på¨Socialdemokraterna och Moderaternas fullmäktigelistor.
Moderaternas Jon Sjölander börjar bli lite av Tjusts egen prins Charles – en mångårig kronprins.
På tredje plats hos Moderaterna återfinns ett nytt namn jämfört med förra valet, Andreas Billtorp. Det är dock en politiker som fått stort utrymme i partiet det senaste året, bland annat som andre vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden. En post som för övrigt fjärdenamnet Elin Sjölander Landerdahl innehade innan hon blev kommunfullmäktiges vice ordförande.
Även Socialdemokraterna satsar på säkra namn i topp. För allmänheten kan andranamnet Maud Lindqvist vara nytt. Hon har inte synts mycket offentligt än, men sitter i dag i kommunfullmäktige och är ersättare i socialnämnden.
– Hon kommer att vara vår kandidat till socialnämnden, säger Marcus Fridlund (S).
Själv återfinns Fridlund, som bland annat är ordförande i barn- och utbildningsnämnden på tredje plats på listan.
Trots välkända namn i topp på listan så gläds Marcus Fridlund åt att man lyckats rekrytera nya krafter till partiet. Ett sådant namn Reem Alhaddad, som under mandatperioden tagit steget in till att bli ersättare i kommunstyrelsen. En del känner säkert igen henne som krönikör i VT längre tillbaka i tiden.
På den moderata listan är inte mindre än fem kandidater så unga att de både röstar och kandiderar för första gången: Fanny Karlsson, Elvira Bergh. Saleh Kwaidi, David Hoffsten och Tilde Setterdahl.
Yngst på Socialdemokraternas lista är Miranda Pettersson, 21 år.