Vandaliserade hyreshus såldes för 72 000
De tre förfallna och vandaliserade hyreshusen på Svensbackevägen i Överum har sålts på exekutiv auktion. Ny ägare är Magnus Olsson i Skene. Han fick husen för 72 000 kronor.
Tre hyreshus för 72 000 kronor. De tre förfallna och vandaliserade hyreshusen på Svensbackevägen i Överum har sålt på exekutiv auktion. Ny ägare är Magnus Olsson i Skene som fick dem för 72 000 kronor. Han ska nu rusta upp dem för att hyra ut bostadslägenheterna. Foto: Elin Lundholm
Foto: Fotograf saknas!
- Jag kommer att få lägga ned stora summor på upprustning av fastigheterna, säger nye ägaren Magnus Olsson i telefon.
- Vi planerar att snarast möjligt återställa husen för att sedan hyra ut bostadslägenheterna. Det kommer dock att ta lång tid på grund av det dåliga skicket.
Magnus Olsson och hans företag Kronäng Fastigheter AB räknar med att i juni nästa år ha en del hyreslägenheter färdigrenoverade för inflyttning.
- Vi ska omgående städa upp kring husen så att folk i Överum inte längre behöver skämmas för hur området ser ut.
Kronäng Fastigheter AB har som affärsidé att köpa in hyresfastigheter i lite sämre skick, vilka man sedan jobbar upp.
- Under tiden får våra andra fastigheter bära kostnaderna.
Sedan Västerviks Bostads AB för flera år sedan sålde husen till det danska företaget Engelbrecht & Möller har de stått tomma och förfallit allt mer. De har även utsatts för stor vandalisering.
Koppartjuvar har stulit ledningar i husen. Badkar, toaletter och handfat har kastats ut genom fönster och marken runt utanför är täckt med glassplitter.
Tidigare har kommunen hotat med löpande vite om fastigheterna inte snyggas till och bommas igen.
I februari i år gick Engelbrecht & Möller i konkurs och i samma veva dök en ny intressent upp. Denne sa sig planera hyra ut lägenheter till turister men i början av sommaren hoppade han av affären.
- Om den som nu köpt huset inte uppfyller de krav på åtgärdande av brister Västerviks kommun ställt på den tidigare ägaren finns risk att även han drabbas av vitesförelägganden, säger Conny Sjölin.
Magnus Olsson driver åtta olika bolag i Kinna. Dels Kronäng Fastigheter AB och Skandinaviska Informationsbyrån AB, dels de sex kommanditbolagen Kronäng II - Kronäng VII.
När Bostadsbolaget en gång sålde de tre hyreshusen till det danska bolaget skrevs i kontraktet in som villkor att de under fem år inte fick hyras ut som bostadslägenheter
- Detta förbud gäller dock inte för den nya köparen, säger Conny Sjölin.
På Bostadsbolaget säger man sig inte vara rädd för konkurrens på bostadsmarknaden i Överum:
- Vi har minskat vårt bestånd i Överum de senaste åren, och har i dag fokus kring Piazzan. Vi håller hög servicenivå och standard på våra fastigheter. Vi ska nog stå oss väl i konkurrensen, säger vd Sven-Åke Lindberg.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!