Var finns de nya?
Att jobben efter 40-talisterna ska gå till unga som vill ut på arbetsmarknaden är ingen självklarhet. Arbetsmarknaden är inte statisk utan förändras en hel del över tiden. Många 40-talistjobb kommer att rationaliseras bort när de blir lediga. Men nya jobb kommer också till.
- Titta till exempel på robotföretagen. Det finns ett här i södra länsdelen, och det företaget har ökat med tio personer i år. Det säljs mer robotar till industrin.
På arbetsförmedlingen görs regelbundet prognoser men aldrig så långt framåt som 40-talisternas uttåg under de närmaste tio åren. Högst ett och ett halvt år är prognostiden.
Regionförbundet gjorde nyligen en mer allmän prognos för länets framtid fram till 2020, både för arbetsmarknad och annat. I prognosen räknar man med ett större antal nya jobb inom Apoteket, den kommande kärnbränsleförvaringen i Oskarshamn och inom IT-företagen och andra tjänsteföretag. Plus nya statliga jobb.
De flesta nyanmälda jobb under året i länet är inom handel, service och försäljning, som ökat med 42 procent jämfört med förra året. Även jobben inom privata tjänster ökar, till exempel hushållstjänster, hantverkarejobb, och i fastighetsföretag.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!