Världens energiförbrukning ohållbar

I-länderna måste ta befälet för miljötänkandet i världen.

Foto: ANDERS STEINER Meteorologen Martin Hedberg föreläste om skenande klimatförändringar på Gamleby folkhögskola igår.

Foto: ANDERS STEINER Meteorologen Martin Hedberg föreläste om skenande klimatförändringar på Gamleby folkhögskola igår.

Foto:

Västervik2004-10-01 01:00
Energikonsumtion har lett till skenande klimatförändringar som går upp till 100 gånger fortare än normalt. Det berättade meterologen Martin Hedberg på Gamleby folkhögskola igår. Rapporter visar att vi kan få temperaturökningar på 1,5 till 6 grader på bara hundra år. Detta är enorma ökningar då medeltemperaturen sedan istiden för 10?000 år sedan bara stigit 7 grader.
? Vi har ingen kontroll över skeendet, säger Martin Hedberg.
Det finns inga definitiva svar på vad som kan hända till följd av våra utsläpp, alla datagenererade scenarier ger olika svar. Men Martin Hedberg utesluter inte att Golfströmmen eller någon annan viktig klimatfunktion kollapsar. Han påpekar att Sahara och istiden blev till på grund av skeenden som var mycket långsammare och mindre än de vi ser i?dag.

Lösningen på problemet är dock inte enkel. Även om vi byter ut fossila bränslen mot etanol och andra biobränslen så kommer utsläppen av koldioxid inte minska. Koldioxiden står för 75 procent av de klimatförändrande gaserna som släpps ut och kan stanna i atmosfären i hundra år.
? Vi kan inte sluta använda energi så vi måste bli energieffektiva genom att utveckla vår teknik, säger Martin Hedberg.
Att Sverige internationellt sett har låga utsläpp hjälper oss inte om resten av världen inte minskar sina. Martin Hedberg tycker att Sverige borde exportera sina miljötekniska lösningar inom till?exempel stålindustrin till länder som Kina som är en av världens största producenter av stål ? och växthusgaser. Han tycker inte att industriländerna kan lägga miljöansvaret på utvecklingsländerna när de strävar mot högre standard. Kyotoavtalet kräver inte heller att utvecklingsländer följer utsläppsreglerna av denna anledning.
? Industriländerna måste hjälpa utvecklingsländerna att skapa sin välfärd på ett miljövänligt sätt, säger Martin Hedberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om