Varnar för SD
Maria Borgström, från Gamleby, gick med i Feministiskt Initiativ som ett sätt att motarbeta Sverigedemokraternas framfart i länet. På lördagen anordnade hon ett informationsmöte i Västervik med syftet att locka fler medlemmar till partiet.
Feministiskt initiativ anordnade informationsmöte i Västervik på lördagsförmiddagen. Maria Borgstrand, (tvåa från vänster) höll i mötet. Foto: Anders Steiner
Foto: Anders Steiner
Det skrämde Maria. - Någon måste ställa upp för demokratin tänkte jag. I FI:s partiprogram står det att man jobbar mot diskriminering på grund av kön, etniskt ursprung, religiös övertygelse, sexuell läggning och funktionsnivå. Det betyder att FI positionerar sig på motsatt sida som SD och det var den främsta anledningen till att jag gick med i partiet. Själv är Maria yrkesverksam som sjukgymnast och bävar för att Sverigedemokraterna ska ta sig in i landstinget.- Det vore hemskt om människor skulle behandlas olika beroende på kön, ursprung, sexuell läggning och så vidare. Och just det kan bli fallet om SD får makt att bestämma hur vi ska bedriva sjukhusvård i Sverige och Kalmar län, menar hon.Just nu arbetar Maria Borgström och hennes partikamrater i länet för att få till stånd en FI-sektion i Kalmar län.- Det vore roligt om vi lyckas bilda en grupp i Västerviks kommun också innan valet. Jag är försiktigt optimistisk till det, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!