Västervikarna håller i sina gamla bilar

Det rullar förhållandevis många gamla bilar i Västerviks kommun. Naturskyddsföreningen i Tjust tycker att de kan köra på.

Det är  populärt att behålla sina gamla bilar. Denna bild är från en hundkojeträff i Blankaholm.Arkivbild: Karin Hertz

Det är populärt att behålla sina gamla bilar. Denna bild är från en hundkojeträff i Blankaholm.Arkivbild: Karin Hertz

Foto: Karin Hertz

Västervik2011-01-07 00:00

En bil utan katalysator släpper ut lika mycket avgaser som 100 nyare bilar. Trots det håller kommuninvånarna ett hårt tag om sina gamla bilar. Det visar VT:s egna undersökning.

Det rullar 1113 bilar i Västerviks kommun som är äldre än 1988. Men det är inget som varken ägarna eller Naturskyddsföreningen i Tjust stör sig på.

- Det är ju kulturhistoria till viss del och det är inte de som förstör miljön mest. De flesta av de här bilarna åker nog inte så långt heller. Där har vi ju ett större problem med industrier och annat, menar föreningens sekreterare Jan Lindh.

Det handlar mer om hur vi andra kör våra vanliga bilar menar Lindh.

- När man ser folk som ska åka runt hörnet för att handla en liter mjölk och har bilen på tomgång länge för att få igång bilen så undrar man. Det är varken bra för personen, miljön eller bilen.

Av de VT tillfrågade var det ingen som ville byta sin gamla bil mot pengar.

Det kan Lindh förstå till viss del.

- Det kan ju finnas ekonomiska skäl bakom det också. Men det var synd att skrotningspremien togs bort. Jag tror att många tycker likadant. Jag tycker att den ska införas igen. Efter 2007 kan man se gamla bilar ute i naturen istället i den här kommunen som står och rostar och det är inte så kul. Men viktigast så här års är att vi tänker på att har vi promenerar mer.

Gamla bilar i kommunen

I Västerviks kommun är 2990 av 21154 bilar äldre än 1988. Av dem rullar 1113 på gatorna. En bil utan katalysator släpper ut lika mycket avgaser som 100 nyare bilar.

Linköping har 70755 antal registrerade bilar varav 3046 är äldre än 1988 och rullar på gatorna.

I Vimmerby kommun finns det 10718 registerade bilar i dag och 1194 av dem rullar på gatorna och är äldre än 1988.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om