Villapriserna i Västervik har stigit med 8 procent

Småhuspriserna sjönk med i snitt 3 procent från 3:e till 4:e kvartalet 2008, enligt färsk statistik från SCB. I Västervik steg dock huspriserna med 8 procent - mitt under den värsta "finanskrisen"!

Från tredje till fjärde kvartalet 2008 steg småhuspriserna i Västervik med 8 procent. I hela riket sjönk däremot småhuspriserna med i snitt 3 procent.

Från tredje till fjärde kvartalet 2008 steg småhuspriserna i Västervik med 8 procent. I hela riket sjönk däremot småhuspriserna med i snitt 3 procent.

Foto: Lisa Olaison

Västervik2009-01-26 00:06
- Det har förekommit åtskilliga oseriösa skräckrapporter i media om att priserna på småhus för permanentboende rasat med tiotals procent på grund av finanskrisen. Så är det inte alls! Tvärtom är det generellt sett ganska små förändringar hittills över hela landet, säger Rein Billström på Statistiska Centralbyrån, SCB.-  Tyvärr blir det ofta väldigt Stockholmsfixerat i media. Det innebär inte att prisutvecklingen är densamma ute i landet.I den senaste Småhusbarometern från SCB, en vecka gammal, framgår att småhuspriserna i Kalmar län i snitt sjönk med beskedliga 2 procent från tredje till fjärde kvartalet 2008. På en miljonvilla gör det 20 000 kronor.I Kalmar län genomfördes 501 småhusaffärer sista kvartalet 2008.Vid en jämförelse mellan de sista kvartalen 2007 och 2008 steg huspriserna i Kalmar län med 3 procent.Prisutvecklingen i Västerviks kommun, där 67 köp gjordes 4:e kvartalet 2008, skiljer sig avsevärt från landet i övrigt. Kanske beroende på att småhus traditionellt varit billiga här.Från 3:e till 4:e kvartalet 2008 steg huspriserna i Västervik med 8 procent. Prisuppgången jämfört med 4:e kvartalet 2007 var hela 9 procent!Prisutvecklingen mäts med något som kallas K/T-talen. K/T betyder köpeskillingskoefficient och är detsamma som köpeskillingen dividerat med husets taxeringsvärde. Om exempelvis ett hus med taxeringsvärdet 450 00 kronor säljs för 900 000 blir K/T-talet 2,0.Prisutvecklingen kvartalsvis i Västerviks kommun visar att småhuspriserna låg ganska stilla under de tre första kvartalen 2008. Det var först fjärde kvartalet, när finanskrisen slagit till på allvar, som huspriserna sköt i höjden med 8 procent...Det genomsnittliga K/T-talet i Västerviks kommun steg från 1,86 till 2,01 från 3:e till 4:e kvartalet 2008. Sista kvartalet 2007 var K/T-talet i Västervik 1,84.Medelköpeskillingen för de 67 husaffärerna som genomfördes i Västervik 4:e kvartalet 2008 låg på 1,1 miljon kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om