Det var i ett magasin intill en större lagerbyggnad på Brunnsgatan som elden började (mitt emellan nämndhuset och Rundqvists AB). I lokalen fanns en mängd saker, som glasvaror och leksaker. Rökutvecklingen var kraftig.
Brandförman Douglas Johansson berättar för VT hur han nästan kastades tillbaka av den enorma rökutvecklingen innan lågorna hade börjat flamma upp ordentligt.
Snart spred sig elden vidare till ett intilliggande trähus där det fanns kontor och lager. Man kunde se tv-apparater och andra värdeföremål bäras ut ur huset. Särskilt på vinden fick elden fäste och brandmännen kämpade med att bryta upp taket för att nå eldhärdarna.
VT:s reporter berömmer brandmännens insats, men noterar att det sannolikt hade utvecklas till en verklig katastrofbrand – om det inte vore för en gynnsam vind. I det hus där Rundqvists affär låg var faran för antändning särskilt stor, och därför placerades brandmän ut där på strategiska platser ifall elden skulle få fäste.