â Det Ă€r mer Ă€n tio Ă„r sedan vi började med detta, berĂ€ttar Daniel Niklasson frĂ„n arrangerande Tjustbygdens jĂ€rnvĂ€gsförening.
Och arrangemanget Àr populÀrt. Den saken Àr klar. NÀr tÄget stannat vid perrongen i VerkebÀck "vÀller" glada tÄgresenÀrer ut. Barnen vet vad som gÀller. Med sig har de önskelistor att överlÀmna till tomten. För nu nÀrmar sig julafton med stormsteg.
Tomten â eller om det Ă€r tomtens utsĂ€nda, det Ă€r lite oklart â sitter faktiskt och vĂ€ntar i en liten röd stuga i backen bakom VerkebĂ€cks fina gamla jĂ€rnvĂ€gsstation. Och kön in till stugan blir snabbt lĂ„ng.
En av dem som har med sig en lista Àr Edvin Gross, frÄn VÀstervik. Han kliver in i den trÄnga lilla stugan tillsammans med pappa Daniel.
Tomten lutar sig fram och kisar. Han ser lite dÄligt i dunklet och mÄste be Edvin att lÀsa upp vad han önskar sig sÄ att det inte blir nÄgra trÄkiga missförstÄnd. Lego och spel, stÄr det pÄ listan förklarar Edvin.
Utanför stationshuset stÄr bröderna Tom och Jakob Hedberg och fikar. De vill vara mÀtta och belÄtna innan de besöker tomten.
Tom berÀttar att tÄgresan var rolig:
â Det fanns mycket att titta pĂ„ utanför fönstret och sĂ„ tutade tĂ„get ibland.
En grupp tÄgresenÀrer som utmÀrker sig lite grand Àr "tomtelöparna". De har tagit tÄget till VerkebÀck för att springa tillbaka till VÀstervik.
â Men först fikar vi, sĂ€ger initiativtagaren Pia Sjöholm.
SmalspÄrstÄget bestÄr av gamla personvagnar frÄn 1900-talets första hÀlft, dragna av ett diesellok frÄn 1950-talet.