ÅFF föll mot 1860 München
Foto: Bildbyrån ÅFF:s tränare Kent Karlsson var inte nöjd med resultatet, men det var en bra fotbollsmatch.
Foto:
- Klart att man inte är nöjd med resultatet, men det var en bra fotbollsmatch och det är mycket som vi egentligen kan vara nöjda med, berättar ÅFF-tränaren Kent Karlsson.
Det tyska tredjeligalaget tog ledningen efter 20:e minuter efter ett fint anfall, men ÅFF-tränaren var inte helt nöjd med det defensiva arbetet från hans adepters sida. Även Münchens 2-0-mål fem minuter innan paus var lite "billigt".
ÅFF:s främsta chans i matchen hade Pontus Karlsson i mitten på andra halvlek, men han sköt strax utanför. Annars hade inte Åtvid många öppna lägen, men väl flera som stöp på den avgörande öppnande passningen då försvarare precis lyckades få bort bollen. München hade förutom målen inga direkt heta målchanser.
- Det fattas det där lilla extra. Det har tagit på spelarna de fyra grästräningar som vi har gjort här nere men som fotbollsmatch var det helt i linje med det som vi har presterat tidigare mot Djurgården och Hammarby, menar Kent Karlsson.
Trots att ÅFF inte har gjort något mål på de tre senaste träningsmatcherna är inte ÅFF-tränaren speciellt orolig
- Nej det är jag inte. Vi skapar mycket i dag och vi ska fortsätta jobba på de bitarna och jag är övertygad om att vi kommer att komma till rätta med det till premiären, säger Kent.
Trots förlusten var han ganska nöjd och menar att motståndet skulle hålla i toppen av Superettan eller till och med i allsvenskan om de hade spelat i Sverige.
I målet fick Henrik Gustavsson stå första halvlek och Ola Svensson den andra. Backlinjen från höger var: Blaise Mbemba, Daniel Johansson, Eddie Åhman och Fredrik Elgström. Frånsätt insatserna vid målen skötte sig försvaret bra.
På mittfältet spelade Martin Jönsson, Kristian Bergström och Imad Shhadeh. Alla tre svarade för bra insatser tyckte Kent. I anfallet spelade Sheriff Suma, Yannick Bapupa och Pontus Karlsson. Speciellt Suma och Bapuba imponerade på ÅFF-tränaren. Kent medger också att startelvan ligger mycket nära den som kommer spela premiären hemma mot Mjällby den 16 april.
Tommy Thelin, nyförvärvet från Tord, fick spela en halvtimme som högerforward. 21-åringen visade bra löpvillighet och styrka. Med de nya övergångsreglerna kommer han att kunna hämtas hem från Tord med kort varsel om det skulle behövas, annars är han utlånad till Tord under vårsäsongen.
ÅFF fortsätter nu att träna på, och på fredag väntar hemfärd till Sverige igen och på måndag väntar genrep mot division II-laget Husqvarna FF.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!