Åtvidabergs FF kunde inte upprepa triumfen

Åtvidabergs FF är utslaget ur Svenska cupen efter förlust borta mot Degerfors IF. Det satt dock hårt åt då DIF:s segermål fram till 3-2 föll först i den sista förlängningsminuten. Strax innan hade dessutom ÅFF ett jätteläge att avgöra, men Degerfors kunde alltså ta revansch efter Åtvids seger i Superettan förra veckan.

Sport2007-05-16 00:25
Degerfors började matchen bäst och kunde ta ledningen i den tionde minuten. Jonas Bergman spelade fram till Tobias Larsson som ensam med Henrik Gustavsson i ÅFF-målet inte gjorde något misstag. Det var dock solklar offside enligt ÅFF:s assisterande tränare Andreas Thomsson. ÅFF kunde dock repa mod och i den 22:a minuten kunde Mats Haglund nicka in 1-1 på Daniel Lundqvist inlägg.

Åtvid var sedan mycket nära att ta ledningen tre minuter senare, men Degerforsmålvakten Jonas Bohlin kunde rädda Kristian Bergströms skott.
Åtvid fick en smakstart på den andra halvleken. Tommy Thelin helt ren med målvakten och 1-2 var ett faktum. Hemmalaget kom dock tillbaka och i den 65:e minuten hade Mano Garcia en bra chans men Henrik Gustavsson kunde rädda till hörna. ÅFF-målvakten boxade sedan bort hörnan men fick ingen hjälp av öviga laget och Henrik Berger kunde skjuta in 2-2. Degerfors tog sedan över matchen och var även nära ett ledningsmål med bland annat två bollar i målramen.
Förlängningen blev chansfattig men i slutet av första förlängningskvarten fick Kristian Bergström iväg ett bra skott men hemmamålvakten kunde rädda. Många trodde på ett avgörande på straffsparkar, men det hettade till rejält i slutskedet av förlängningen. I den 118:e minuten sköt Kristian Bergström ett bra skott men Jonas Bolin kunde rädda och Tommy Thelin var nära att sätta returen men sköt i gaveln. Istället kunde Degerfors gå till motattack då Tobias Larsson spelade fram till Mano Garcia som prickade in segermålet.
- Fram till 2-1 har vi full kontroll, men sedan tappade vi allt, sade en besviken Andreas Thomsson efter matchen.
ÅFF-laget får komma tillbaka med nya krafter på måndag då Superettanspelet fortsätter mot Ljungskile hemma på Kopparvallen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!