Brüggeman ganska nöjd

Cindy Brüggeman, Tjust MK, och Henrik Lennartsson, Skillingaryd, slutade på en åttonde plats i sin klass fyrhjulsdrivet otrimmat vid SM-tävlingen Västrallyt i helgen.

Cindy Brüggeman. Arkivfoto: Ilkka Ranta

Cindy Brüggeman. Arkivfoto: Ilkka Ranta

Foto: Ilkka Ranta

Sport2010-09-06 00:00
Dessutom blev de femte bästa ekipage i Mitsubishi Ralliart Evo Challenge och 17:e bil totalt.- Är relativt nöjd med resultatet, vi fick punktering ett par kilometer innan mål på sista sträckan och det sinkade oss en del. Samarbetet i bilen blir bättre och bättre, säger Cindy Brüggeman. Hur var vägarna, då det var 23 ekipage som bröt?
- Bra vägar totalt sett, smalt och krogigt som bara den blandat med hårda och breda vägar. Vad blir det nästa gång?
- TV-svängen i Hörby kommande helg, sedan vår egen Tjustknäppen lördagen innan valsöndagen, avslutar Cindy Brüggeman.Totalsegern i Västrallyt gick till Jonas Wigren, Norrköping, tvåa var Jimmy Joge, Motala, och trea totalt slutade Jerker Axelsson, Trollhättan. Joge tog även segern i den otrimmade fyrhjulsdrivna klassen, tvåa var Axelsson från Trollhättan.Noterbart är att Mats Jonsson, Forshaga, körde in på sjunde plats, det räckte för att knipa det
16:e SM guldet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!