Ett positivt besked för elitklubbarna

Beskedet om att publikrestriktionerna kan försvinna tas emot med stor glädje hos Västervik Speedway och Västerviks IK.

I VIK:s andra hemmamatch kan det bli möjligt med folk på ståplatsläktaren.

I VIK:s andra hemmamatch kan det bli möjligt med folk på ståplatsläktaren.

Foto: Ilkka Ranta

Sport2021-09-08 17:00

På tisdagen kom beskedet från Regeringen och Folkhälsomyndigheten att nuvarande publikrestriktioner ska slopas från och med den 29 september under förutsättningen att smittspridningen inte ökar.

I sina första två hemmamatcher fick Västervik Speedway ta emot 500 åskådare per match innan taket höjdes ytterligare som gjorde att matcherna kunde ses av 1 500 åskådare per match.

De hemmamatcherna i grundserien har setts av 955 åskådare per match. Snittet för Bauhausligan är 976 åskådare per match.

– Självklart är det ett positivt besked för oss om det nu blir så att restriktionerna plockas bort, säger Västervik Speedways ordförande Seimour Östervall.

Den andra semifinalen i SM-slutspelet är planerad till att köras just den 29 september och väljer Västervik att avsluta på hemmaplan så finns det inga publikrestriktioner.

– Det är svårt att gissa hur mycket folk som kommer, men man kan alltid hoppas på runt 2 500 åskådare, menar Östervall.

I VIK:s seriepremiär mot Modo den 24 september är det nuvarande restriktioner som gäller, alltså max 300 personer.

– De som har säsongskort och VIP-biljetter kan se premiären. Som det ser ut nu kommer vi kunna släppa 50 biljetter till försäljning till allmänheten, säger Peter Helgesson på VIK:s kansli.

Den 6 oktober väntar Troja/Ljungby i Plivit Arena.

– Då ska det vara möjligt med full hall. Vi kommer öppna upp sektionen för bortasupportrar. Sedan har jag förståelse för om några är osäkra att gå trots allt, säger Helgesson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!