Ljung vill fortsätta utvecklas

Peter Ljung kan se tillbaka på en intensiv och lärorik säsong. Sista heatet hann knappt avslutas förrän tankarna på nästa säsong inleddes.

Peter Ljung har en del att fundera på inför nästa säsong, bland annat vilken klubb han ska köra för. ARKIVFOTO: ANDERS STEINER

Peter Ljung har en del att fundera på inför nästa säsong, bland annat vilken klubb han ska köra för. ARKIVFOTO: ANDERS STEINER

Foto: Anders Steiner

Sport2012-10-10 00:00

30-årige Peter har lärt sig mycket nytt under året som VM-förare och som han förhoppningsvis kan ha nytta av i framtiden.

- Även om jag har fyllt 30 år så finns det saker som jag kan utveckla. Jag har lärt mig massor av att vara med i VM-serien och man behöver inte krångla till det så mycket, berättar Peter Ljung.

Vad har du lärt dig av att köra i VM-serien?
- Mycket när det gäller organisation. Jag har fått många svar, bland annat att man inte behöver mixtra så mycket som man gör ibland. Man lägger för mycket energi på det tekniska istället för att bara gasa, svarar Peter.

VM-serien blev en tuff upplevelse för Peter, men samtidigt väldigt nyttig. Han slutade på 15:e plats.

- Jag har kört på banor som jag aldrig tidigare har kört på. Bristen på rutin har märkts, men samtidigt har det varit en nyttig utbildning.

Insatsen i Västervik Spedway är Peter inte helt nöjd.

- Jag har blandat och gett. I början av säsongen hade jag problem att få det att fungera på hemmaplan. Jag hade hoppats att ta fler poäng än vad jag gjorde.

Peter blev näst bäste poängplockare i Västervik med sina 113 poäng på 16 matcher, snittet höjdes från 1,393 till 1,487.

- Tyvärr har elitserien blivit drabbad när det har varit VM-deltävling på lördagen och ligamatch i Polen på söndagen. Det blir några intensiva dagar och det har slitit, berättar Peter.

Om det var blandad kompott i elitserien så gick det bättre för Peter i hans polska klubb Grudziadz i Liga I. Han kom femma i snittligan med 1,935 och blev fjärde bäste poängplockare med 149 poäng.

-Polen har fungerat riktigt bra. Jag har svårt att sätta fingret på varför det har varit så.

Västervik Speedway vill gärna behålla sin lagkapten och Peter kan tänka sig en fortsättning.

- Vi har haft kontakt och jag har trivts bra i klubben, men i dagsläget har jag flera alternativ att välja på. Jag måste se vad som är bäst för mig när det gäller ekonomi och sponsorer, konstaterar Peter Ljung.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!