Tränaren Johan Strömberg hade gjort en del förändringar inför lördagens match för att få fart på spelet, men av detta fick man inte se mycket.
Enkla passningar slogs bort väl enkelt och många frislag slogs utan adress.
En förklaring till att det var svårt att få igång något ordentligt spel var att det snöade i princip hela matchen och i andra halvlek var snöfallet ymnigt.
- Egentligen borde matchen aldrig ha spelats med tanke på vädret. På sikt är det här bandyns död, menar Johan Strömberg.
Det hjälpte inte att hemmalaget fick en bra start på matchen i och med att Kristian Weineholm gjorde 1-0 efter fem minuter.
Efter 29 minuter ledde Åby/Tjureda med 4-1 och i paus var ställningen 5-1 sedan Tjust-målvakten Kasper Nilsson fått ta på sig två av baklängesmålen.
- Vi är inte bra just nu. Vi måste fokusera på rätt saker. Alla måste nu ta sitt ansvar och rannsaka sig själva, säger Strömberg och fortsätter.
- Vi viker ner oss den här gången.
Åby/Tjureda spelade väldigt kompakt och det gjorde att Tjust bara skapade ett fåtal farligheter. Vid ställningen 1-2 hade både Anders Davidsson och Sebastian Nilsson bra lägen till kvittering, men i stället för 2-2 blev det 1-3.
Just nu har inte Tjust råd att missa sådana lägen om det ska bli några poäng.
Tjust gjorde en del förändringar inför andra halvlek, bland annat ersattes olycklige Kasper Nilsson av Adam Grönvall i målet.
- Vi skulle slå långbollar på Ronnie Polgar Gegerfeldt och han gjorde det bra, men det var ingen som hjälpte honom.
Spelet efter pausen bestod mest av långa utkast från målvakterna eller långbollar från backlinjen.
Förståeligt var stämningen ganska dämpad i omklädningsrummet efteråt.
- Vi krigar inte tillräckligt mycket. Vi går på halvfart och vi vågar inte sticka in näsan. Vi skapar ett antal vassa lägen, men samtidigt släpper vi in några billiga mål, berättar lagkaptenen Ronnie Polgar Gegerfeldt.
Efter sex omgångar är nu avståndet upp till serieledaren Åtvidaberg hela åtta poäng.
Är chansen på seriesegern borta nu?
- I princip. Vi kan bli ett topplag, men att komma ifatt Åtvidaberg blir svårt, svarar Ronnie.
Nu har Tjust till annandag jul på sig att slicka såren då länsderby väntar borta mot Målilla.