à seda, som ligger solklart sist i tabellen, chockade i början av matchen med att ta ledningen efter bara tre minuter.
VIK kvitterade dock snabbt och tog sedan ledningen. Detta efter mÄl av Niclas Heed och Andreas Bergström.
Men efter Ànnu ett à seda-mÄl var det ÀndÄ oavgjort, 2-2, efter de första tjugo minuterna. En period dÀr VIK inte fick mycket att stÀmma.
- Vi var riktigt dÄliga dÄ och var inte med, varken i skallen eller i benen. Och à seda kÀmpade pÄ bra. Jag gav laget en rejÀl avhyvling i paus, sÀger Mattias Karlin.
Avhyvlingen gav effekt. VIK tog över hÀndelserna och à seda fick allt svÄrare att hÀnga med i svÀngarna. Efter mÄl av Fredrik Bertilsson och Thom Nordin hade VIK en tvÄmÄlsledning att gÄ pÄ inför slutakten. Notabelt Àr att det var Thom Nordins första mÄl för sÀsongen. Kanske kommer det att lossna för forwarden framöver.
- Vi tog tag i matchen mer och mer och spelade smart, sÀger Karlin.
VIK sÄg ut att gÄ mot en sÀker seger. Men dÄ - frÄn ingenstans efter ett missat VIK-frilÀge - gjorde hemmalaget 3-4. Tid: 14,42. Matchen levde i allra högsta grad.
- Det kÀndes ganska tryggt ÀndÄ. Det var deras enda chans pÄ hela perioden och jag tycker lite synd om Elliot (Gutestam) som fÄr slÀppa in det dÀr. Vi var klart bÀttre Àn dem, tryckte ner dem rejÀlt och ingenting tydde pÄ att de skulle göra ytterligare ett mÄl. Men man vet ju aldrig.
Att VIK var det skridskostarkare laget mÀrktes nÀr à seda drog pÄ sig en utvisning med en minut kvar att spela. De plockade ÀndÄ ut mÄlvakten i jakt pÄ en kvittering. DÄ passade Alexander Johansson pÄ att spika slutresultatet till 5-3 i tom kasse.
Tre poÀng var bÀrgade i omstarten efter uppehÄllet. Och VIK har fyra poÀngs marginal ner till serietvÄan VÀrnamo.