VIK vägrar att förlora

Västerviks IK är fortfarande obesegrat i div. II-ishockeyn. Trots flera underlägen i seriefinalen borta mot HF Linköping fick VIK med sig en poäng hemma sedan det slutat 3-3 i går kväll. Även om inte spelet stämde till hundra procent, så var det inget fel på inställningen hos VIK-spelarna. De vägrar helt enkelt att förlora.

Bra backinsats. Petrus Johansson var bäste back när VIK spelade oavgjort borta mot HF Linköping i går kväll.Foto: Anders Liljegren

Bra backinsats. Petrus Johansson var bäste back när VIK spelade oavgjort borta mot HF Linköping i går kväll.Foto: Anders Liljegren

Foto: Liljegren Anders

Sport2007-12-06 00:06
LINKÖPING (VT:s utsände)Ett bra bevis på detta är att VIK hittills i höst bara har förlorat en sistaperiod och det var borta mot Nässjö. I övrigt har laget vunnit eller spelat i oavgjort under de sista 20 minuterna.-Vi vägrar att förlora. Vi gör inte vår bästa match, men vi kan inte gnälla på inställningen, konstaterar VIK:s tränare Tomas Lind efter matchen.-Vi är nöjda med en poäng. Linköping är ett bra lag och det är en styrka att kunna ta poäng mot dem på bortaplan, fortsätter Tomas.Det märktes efter slutsignalen eftersom det var VIK-spelarna som var mest nöjda över det oavgjorda resultatet.Det blev aldrig någon struktur över spelet. Det var mycket fram och tillbaka från båda håll. Det slarvades en hel del med passningarna.-Vi hade förväntat oss att de skulle kliva på mer än vad de gjorde i första perioden, men de har respekt för oss och vågade inte göra det, konstaterar Tomas Lind.Om det var något lag som skulle ha gjort mål i första perioden så var det VIK, men närmare än ett ribbskott genom Kristian Westerman kom inte VIK-arna.Andra perioden inleddes på sämsta möjliga sätt för VIK. För efter bara 49 sekunders spel så hade Linköping tagit ledningen med 2-0. Det verkade som om VIK-spelarna inte riktigt var vakna när perioden startade.-Jag vet inte riktigt vad som hände. Det kändes lite onödigt, menar Tomas.VIK är dock inget lag som ger upp i första taget och med två mål inom loppet av 13 sekunder så var det kvitterat till 2-2 efter 8,59.Först reducerade en frispelad Emil Georgsson till 2-1 och Robin Ekström kvitterade till 2-2 på straffslag sedan Niclas Heed blivit nedriven.Inför sista perioden gick VIK ner på spelare och det innebar att Jacob Sundell fick spela forward i stället för back. Det var dock hemmalaget som gjorde 3-2 efter 4,15 genom Micko Hänninen i numerärt överläge.I mitten av perioden fick VIK ett gyllene läge att kvittera när man fick spela i fem mot tre i över en minut. Den chansen tog laget vara på genom att Alexander Karlsson dundrade in 3-3 efter 11,45.I slutminuterna var det Linköping som gick för ett segermål, men VIK försvarade sig på ett bra sätt.Backen Petrus Johansson svarade för en riktigt bra insats. Andreas Schultz med sin rutin visade sig vara nyttig på sin backplats.Offensivt var det många som slet och kämpade, men ingen stack ut något speciellt extra.En sak måste VIK bli bättre på inför nästa match och det är tekningar. I går förlorades alldeles för många tekningar i egen zon.
Linköping-VIK 3-3 (0-0, 2-2, 1-1)
Andra perioden: 1-0, 0,20, Fredrik Eriksson (Jonas Ferm/Olof Gunnarsson), spel 5 mot 4, 2-0, 0,49, Mikael Fahlgren (Johan Paulsson/Mikael Nyberg), 2-1, 8,46, Emil Georgsson (Petrus Johansson), spel 5 mot 4, 2-2, 8,59, Robin Ekström (straffslag).Tredje perioden: 3-2, 4,15, Micko Hänninen (Jonas Berglund/Jonas Ferm), spel 5 mot 4, 3-3, 11,45, Alexander Karlsson (Petrus Johansson/Emil Georgsson), spel 5 mot 3.Utvisningar: Linköping: 8 x 2 min. VIK: 8 x 2 min. Skott på mål: Linköping: 31. VIK:34.Domare: Christoffer Karlsson, Vadstena.Publik: 303.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!