Toppmotstånd för Domino

Domino och Flax åker till Skåne för två sydallsvenska matcher vardera. För Domino väntar ettan och tvåan i grupp C.

Karl Landström och resten av lagkamraterna i Dominos A-lag åker till Skåne för att besegra topplagen Tollarp och Femtionian.

Karl Landström och resten av lagkamraterna i Dominos A-lag åker till Skåne för att besegra topplagen Tollarp och Femtionian.

Foto: Ilkka Ranta

bowling2015-01-24 07:11

BK Domino ligger på andra plats i grupp B med sina 15 poäng. I C-gruppen ligger Tollarps BK och BK Femtionian etta och tvåa på samma antal poäng som Domino.

– De är av vår kaliber så jag räknar med jämna matcher, säger lagledaren Roger Svensson som åker med samma manskap som senast.

– Alla nio spelade bra senast och är i fin form, jag har goda förhoppningar om att vi tar poäng i alla fall.

Både i Tollarp och Hässleholm är det en annan oljeprofil jämfört med Västerviks bowlinghall.

– Det är längre oljat, vilket inte är vårt favoritföre, så jag hoppas att vi hittar in på banorna ordentligt. Det vore skönt att ta poäng och hålla lagen nedanför i tabellen ifrån oss, menar Svensson.

BK Flax möter jumbon BK Borgen och trean Kulladals BS.

– Det beror lite på underlaget, men Borgen bör vi ha en bra chans mot. Kulladal blir extremt svårt, de är starka hemma, säger Anders Hagman som har med sig samma lagkamrater som förra helgen förutom att Bengt Carlsson tar Per Nilssons plats som reserv.

Trupperna

BK Domino: Andreas Andersson, William Svensson, Peter Helge, Curt Bontell, Mikael Liljekvist, Carl Landström, Arne Lundman, Hans Berggren, Jacob Karlén.

BK Flax: Glenn Andersson, Johan Johansson, Martin Käll, Tommy Hagman, Anders Hagman, Victor Matsson, Jonathan Liew, Tony Wigander, Bengt Carlsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!