Tuff bortaresa för Domino

Efter seger i allsvenska hemmapremiären är det nu dags för BK Domino att åka till Stockholm på lördagen och spela mot Sundbybergs IK och Djurgårdens IF.

Dominos Eddy Karlsson, Karl Landström och Arne Lundman får klara sig utan Mikael Liljeqvist i helgen.

Dominos Eddy Karlsson, Karl Landström och Arne Lundman får klara sig utan Mikael Liljeqvist i helgen.

Foto: Malin Belfrage

bowling2016-09-23 17:43

– Det kommer att bli tufft, speciellt med tanke på att Mikael Liljeqvist spelar med elitserielaget Kaskad istället. Vi har sagt att de kan låna honom om vi har tuff bortamatcher, men hemma ser vi helst att han spelar med oss, förklarar spelande lagledaren Arne Lundman.

I utbyte får Domino Kaskadspelarna Björn Bergwall och Simon Alf.

– Två bra spelare, det kan nog bli jättebra. Vi åker till Stockholm med hyfsat självförtroende utan större förväntningar och hoppas kunna ta någon poäng.

Laget matchas som följer: Joakim Andersson/Simon Alf, Björn Bergwall/Curt Bontell, Lisa Lundman/Eddy Karlsson, Viktor Karlsson/Karl Landström, och Arne Lundman sätter sig själv som reserv. Magnus Starkenberg följer med som lagledare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!