Domarbristen ställer in matcher

Bristen på domare gör att två lokala lag får sina matcher inställda på fredag.

Mäktig uppgift. Stig Appelqvist har digert jobb när han ska tillsätta domare till de lokala fotbollsmatcherna.

Mäktig uppgift. Stig Appelqvist har digert jobb när han ska tillsätta domare till de lokala fotbollsmatcherna.

Foto: Karin Hertz/arkiv

Fotboll2017-08-16 10:10

Lagen det berör är Edsbruks IF, som skulle ha spelat borta mot Rumskulla, och BOIF, som skulle ha spelat borta mot Djursdala, båda matcherna i division 6.

Ytterligare en match i sexan ställs in. Det är mötet mellan HM IS och Frödinge/Brantestad.

Anledningen till krisen kommande fredag är att antalet matcher på schemat är onormalt många.

– Alla matcher ska spelas denna jäkla dag. Och fredagen efter (25/8) är det lika illa. Men det problemet får vi ta på måndag. Antalet domare i Vimmerby är en katastrof, säger Lars Högstedt, som är matchtillsättare i både Oskarshamns FDK och Vimmerby FDK till dagensvimmerby.se

Även Västerviks Fotbolldomarklubb känner av domarbristen, men till matcherna på fredag har man lyckats lösa alla uppdrag i dagsläget.

Tre av kommunens lag, Överum, Hjorted/Totebo och Gunnebo, har hemmamatcher.

– Det är tufft få ihop schemat till varje omgång i stort sett. Det blir inte lättare av att vi har några som är skadade, säger Stig Appelqvist, domartillsättare i Västerviks Fotbolldomarklubb.

Tidigare under säsongen har de flesta matcherna i division 6 dömts med tvådomarsystem, men så blir det inte på fredag.

– Jag har tvingats gå ifrån detta för att få ihop domare till alla matcherna.

– Jag vet inte hur förbundet tänker när man föreslår att matcherna ska spelas samtidigt.

I Edsbruk och BOIF är man givetvis inte glada att få matcherna framflyttade.

– Det är lite konstigt i planeringen att alla matcher ska spelas samtidigt. Det är inte bra att vi får flytta matchen, det blir tätt mellan matcherna, säger Sören Karlsson, tränare i Edsbruk.

Bortamatchen mot Rumskulla kommer att spelas den 21 augusti istället.

– Det är inte roligt att få en match flyttad och det blir inte lätt att hitta ett nytt datum. Man borde kunna sprida ut matcherna på flera dagar, menar BOIF-tränaren Andrés Canas.

Något nytt matchdatum för matchen mot Djursdala var inte klart under tisdagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!