Hjorted/Totebos kniviga läge

Hjorted/Totebo har inte bara en kniv mot strupen, de har en hel vapenarsenal riktad mot sig. Men de tänker ge allt för att klara nytt kontrakt i femman. ”Det blir inget skönspel”, säger Pontus Petersson.

Foto: Fotograf saknas!

Fotboll2016-10-21 20:44

Det är upplagt för dramatik på Hjortheden under lördagen. Hjorted/Totebo tar emot Ruda IF i den sista tävlingsmatchen utomhus för året, det ska avgöras om H/T degraderas till division 6 eller ej.

– Det är många slitna kroppar nu. För egen del känns det riktigt tungt, säsongen har varit lång, säger Pontus Petersson.

– Men det är sista matchen, det finns inget att spara på utan det är bara att tömma kroppen och gå för det här.

Väderprognosen ser inte direkt lovande ut. Mycket talar för att det blir regn hela dagen över Hjorted.

– Någon publikfest lär det inte bli, säger Pontus och skrattar.

– Vi vill helst spela längs backen, men det blir nog mycket långbollar nu. Planen är inte den bästa och det blir inte bättre av allt regn. Det kan nog bli rätt grisigt.

Hur är känslan inför matchen?

– Jag känner absolut att vi har chans att slå dem. Det gäller att vi gör en rejäl arbetsinsats.

Hur stor smäll vore det att åka ur femman?

– Det vore inte så jäkla roligt. Det ingick inte i förhoppningarna att åka ur serien inför säsongen om man säger så. Plus att det är inte det lättaste att gå upp till femman igen från sexan.

Hjorted/Totebo har ingen rimlig möjlighet att vinna gruppen och därmed helt säkra ett nytt kontrakt. De får rikta in sig på att vinna mot Ruda, vilket ger en andraplats och chansen att få spela fortsatt division 5-fotboll 2017.

Tränaren Ulf Petersson understryker dock att det kommer bli oerhört tufft för H/T.

– Det är svårt att säga exakt hur allt blir, det vet vi efter att alla inblandade matcher är slut. Men det verkar som att det bara är en av grupptvåorna som går till division 5. Som det ser ut nu bör vi komma upp på tre plussmål, det innebär att vi måste vinna med fem mål, säger Ulf Petersson.

– Klart att det blir svårt. Men vi måste ju sikta på det. Vi kan inte öppna upp oss helt och hållet, men offensiva måste vi vara. Vi har väntat på att få proppen ur hela säsongen, det är bara att hoppas att det sker nu, säger Ulf.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!