Då Martin Rohlin lämnade fick Anton Kasselstrand överta målvaktsposten i Överums IK i division 4 i år. Han inledde, precis som laget, säsongen på ett bra sätt och hade i ett tidigt stadie fått ihop fem nollor.
Därefter gick det tyngre för laget som sedermera åkte ut serien. Anton Kasselstrand svarade dock för en totalt sett gedigen säsong.
Överums IK hörde sig för hur han såg på en fortsättning, och Tjust IF har också varit i kontakt med Kasselstrand.
– Till Överum sa jag att det var bättre att de kollade efter en annan målvakt. Nu har de även fått klart med Sverker Johansson som, av vad jag har hört, blivit lovad en A-lagsplats, så det ser mörkt ut för mig att få stå där. Men det kan bli Överum ändå, men då tränar jag mest för att hålla igång, jag vill inte stå i vägen för en ung kille som Sverker, säger Anton Kasselstrand.
– Tjust vet jag inte riktigt hur de resonerar just nu. Men de tappade ju Björn Söderström, så det finns en plats öppen.
Anton Kasselstrand kommer inte att förhasta fram ett beslut. Med all sannolikhet hamnar han i Överum, Tjust eller lägger handskarna på hyllan.
– De första veckorna efter säsongen är jag inte jättesugen på fotboll. Och det är motivationen som är den stora grejen för mig. Det tar en del tid att spela fotboll, och jag måste känna att jag är redo för ett helt år, säger Anton Kasselstrand.
– Just nu lockar det inte, men vi får se senare framåt mars när man kliver ut på gräset. Då brukar man bli sugen igen.