På Bruksvallen var det ett hemmalag som var på spelhumör. Redan från start tog Överums IK över spelet mot gästande Mönsterås GoIF i division 5-mötet.
Det skulle inte dröja särskilt länge innan Patrik Gustavsson rättvist gav ÖIK ledningen efter att ha skjutit en riktig rökare till frispark som gick ribba in. Efter en halvtimme fick Mönsterås en spelare utvisad, och några minuter senare kunde Johan Sandqvist peta in en frispark till 2–0.
– Vi pratade i halvtid om att vi inte skulle sjunka ner trots en man mer, att vi skulle tänka att det stod 0–0 och ha rätt inställning, sa förste målskytten Patrik Gustavsson.
Andra halvlek hann knappt börja innan Henrik Löwenborg blev fälld av målvakten i straffområdet. Straffen tog han hand om själv och satte 3–0.
Gustavsson ökade på till 4–0 efter att ha blivit elegant framspelad av David Axén.
Att Petter Edström onödigt drog på sig sitt andra gula kort och också blev utvisad gjorde inte så mycket den här eftermiddagen. Överum spelade för bra för att släppa in Mönsterås i matchen.
– Vi var välorganiserade och spelade som vi hade tänkt, där vi vågade hålla i bollen och göra jobbet. Ofta när vi har satt hög press på motståndaren har även vi blivit stressade, men nu behöll vi lugnet. Visst, vi sjönk ner lite till deras tempo i första, men i andra ökade vi, sa tränaren Ewa Persson.
Tre mål till hann trilla in innan matchen var över. Inhoppande Albin Dahlström nådde högst på en frispark, som han själv fixat, och nickade in bollen. Elias Nirvin stod för tillställningens solonummer när han rundade både den ena och den andra försvararen innan han säkert satte 6–0.
Patrik Gustavsson fick sen avsluta matchen som han inledde den, genom att göra mål. Den här gången på en straff efter att Henrik Löwenborg återigen blivit fälld av målvakten i straffområdet.
– Riktigt skönt med storseger. Kul att vi vågar rulla boll. Det var en bra kämpainsats där alla gjorde ett bra jobb, tyckte Gustavsson som belönades med gratis pizza efter att ha blivit utsedd till matchens bästa spelare i 7–0-segern över Mönsterås.
I och med storsegern klättrade ÖIK upp på andraplats och möter ettan IF Stjärnan borta i nästa omgång.
I division 5-matchen på Bruksliden i Ankarsrum inledde hemmalaget starkt mot Näshults IF och tog ledningen med både 1–0 och 2–0 genom Robin Thorén Johansson och Jonathan Lindqvist. Men bortalaget reducerade precis innan paus och kunde sen få med sig oavgjort, 2–2, efter att ha satt en straff i början av den andra halvleken.
I division 4 elit vann Västerviks FF borta mot Hossmo BK på Rinkabyvallen med 0–4 (0–1).
– Vi fick en fantastisk öppning där Andreas Ekberg plockade upp ett felpass efter en minut och var nära att ge oss jackpot med en gång, men sköt utanför, sa VFF-tränaren Thomas Kongstad som fick se Ekberg näta 20 minuter senare när han tryckte in en retur och gav VFF ledningen med 0–1.
– Vi skapde en del halvchanser och Hossmo hade väl ett läge som Albin Liffner räddade. Annars var det ingen godkänd halvlek från vår sida med många tekniska misstag. Men vi var ändå det bättre laget.
I andra halvlek höjde sig VFF i både noggrannheten och koncentrationen. Efter tre minuter gjorde Mathias Jakobsson 0–2 efter en passning från Tobias Bertilsson. Tre minuter senare spelade Bertilsson in till Andreas Ekberg som slog in 0–3.
– Vi fick en jättebra start på andra där vi gjorde två mål på fem, sex minuter, sa Kongstad som fick se Jakobsson göra ytterligare ett mål i den 72:a minuten och punktera matchen till 0–4.
– I det stora hela var det en rättvis seger. Vi var större, starkare och bättre, och höjde spelkvalitén efterhand. Skönt att vi vinner även på bortaplan numera, avslutade Kongstad.
I division 2 förlorade Västerviks FF borta mot Kalmar Södra IF med 5–2 (2–1) efter att återigen ha släppt in ett tidigt mål, nu i den tredje minuten.
– Som vanligt, men Bella Tirheden kvitterade två minuter senare, berättade VFF-tränaren Stefan Rikardsson som dock inte fick glädjas mer än åtta minuter då Kalmar tog ledningen igen med 2–1.
– Men det var ändå jämnt och vi var med i matchen. Kalmar är riktigt bra med ett par giftiga yttrar, men vårt försvar stod upp bra.
I början av andra halvlek utökade hemmalaget sin ledning till både 3–1 och 4–1 inom loppet av fem minuter.
– Då trodde vi att det skulle rinna iväg, men Allis Winqvist reducerade till 4–2 i den 61:a minuten med en riktig rökare rätt upp i nättaket. Då såg de lite skärrade ut så vi chansade och gick ner på trebackslinje för att försöka satsa framåt. Men det straffade sig i slutet då Kalmar gjorde 5–2 med några minuter kvar. Men jag är jättenöjd med tjejernas inställning, sa Stefan Rikardsson.