Västervik inledde piggt och hade det största bollinnehavet första kvarten. Det var även hemmalaget som tog ledningen med 1–0 genom Nora Zühlke, vilket stod sig fram till paus.
– Tyvärr gjorde vi ett självmål till 1–1 i början av andra, men sen tog vi ledningen igen. Det var Moa Fredriksson som gjorde sin första division 3-match som gjorde mål (68:e minuten). Det var extra roligt, tyckte Västerviks tränare Oscar Klein.
Gästerna kunde dock kvittera igen, den här gången på egen hand, med kvarten kvar av matchen. Därefter blev det inga fler mål.
– Sett på det stora hela speglade ett kryss matchen, men det är så klart lite surt eftersom vi ledde. Alla i laget stod för en helgjuten laginsats. Oavsett vilken tjej vi petade in var det lika bra, det var rikitgt kul att se, avslutade Klein.