Rolfö hyllar backtalangen: "Bara början"

Hon har tagit en ovanlig vÀg till A-landslaget. Kanske tar resan Hanna Lundkvist hela vÀgen till sommarens VM i Nya Zeeland och Australien.
–Det hĂ€r Ă€r bara början pĂ„ hennes landslagskarriĂ€r, sĂ€ger stjĂ€rnan Fridolina Rolfö.

LandslagsstjÀrnan Fridolina Rolfö (till vÀnster) Àr imponerad över högerbacken Hanna Lundkvists (till höger) utvecklingskurva. Lundkvist gjorde sin första A-landskamp i februari och Àr aktuell för truppen till sommarens VM.

LandslagsstjÀrnan Fridolina Rolfö (till vÀnster) Àr imponerad över högerbacken Hanna Lundkvists (till höger) utvecklingskurva. Lundkvist gjorde sin första A-landskamp i februari och Àr aktuell för truppen till sommarens VM.

Foto: Johan Nilsson/TT

Fotboll2023-04-04 15:11

PÄsksamlingen i Malmö och Göteborg Àr damlandslaget sista innan truppen till VM i Nya Zeeland och Australien tas ut. Precis som under samlingen i februari har förbundskaptenen Peter Gerhardsson tagit ut den 20-Äriga högerbacken Hanna Lundkvist.

– Det ger mig sjĂ€lvförtroende att fĂ„ förtroende. Jag kĂ€nner att jag vill ta chansen nĂ€r jag fĂ„r den, sĂ€ger Lundkvist om att Ă„terigen bli uttagen.

"Mycket nerver"

AtlÚtico Madrid-proffset gjorde sin A-landslagsdebut i februari med 75 minuters spel mot Kina. I matchen efter mot Tyskland blev det ett inhopp pÄ 15 minuter.

– Det kĂ€nns som att man fĂ„r med sig mycket, sĂ€ger hon om debuten.

– Det Ă€r mycket nerver inför första matchen. Att ha den gjord kĂ€nns skönt Ă€ndĂ„. Nu vet jag hur det funkar pĂ„ matchdag, det Ă€r en erfarenhet rikare.

Hanna Lundkvist har tagit en ovanlig vÀg till A-landslaget. Lundkvist stÄr noterad för 43 landskamper i olika ungdomslandslag, men hade inte gjort nÄgon A-landskamp innan hon skrev pÄ för Atlético Madrid i den spanska högstaligan i december 2021. Dessutom hade hon endast en damallsvensk sÀsong med Hammarby i ryggen innan hon lÀmnade Sverige.

– Jag tĂ€nkte att jag kunde byta till en miljö dĂ€r jag kunde utvecklas mycket. Sedan har det varit mycket upp och ner sedan jag gick dit, men jag kĂ€nner att jag utvecklas mycket Ă€ndĂ„, sĂ€ger Lundkvist, som denna sĂ€song stĂ„r noterad för tio matcher frĂ„n start och sju inhopp i ligan.

"En lite annorlunda vÀg"

BarcelonastjÀrnan Fridolina Rolfö kunnat följa sin nya landslagskamrat pÄ nÀra hÄll i Spanien.

– Hon har gjort det vĂ€ldigt bra. Att nu fĂ„ se henne i landslaget, det kĂ€nns som att hon tar för sig pĂ„ planen och Ă€r vĂ€ldigt trygg och en otroligt duktig ytterback. Det ska bli kul att följa henne, jag vet att det hĂ€r Ă€r bara början pĂ„ hennes landslagskarriĂ€r.

TT: Hon tog klivet till Atlético efter bara en sÀsong i damallsvenskan, det Àr flera som har tagit det steget de senaste Ären. Hur ser du pÄ den utvecklingen?

– Det Ă€r jĂ€ttehĂ€ftigt att det Ă€r möjligt. Hon har kanske tagit en lite annorlunda vĂ€g, men uppenbarligen en framgĂ„ngsrik vĂ€g. Hon var med pĂ„ ett landslagslĂ€ger redan för flera Ă„r sedan och man har sett hennes utvecklingskurva. Nu har hon vuxit ytterligare och mognat i sitt spel, jag tycker att hon Ă€r pĂ„ en vĂ€ldigt hög nivĂ„. SĂ„ det kanske Ă€r rĂ€tt vĂ€g. I alla fall för henne.

"Se det som en möjlighet"

VÀgen kan ta Lundkvist hela vÀgen till sommarens VM. Det har funnits fÄ utprÀglade högerbackar i landslaget pÄ sistone.

– Nej, inte nu, sĂ€ger hon och skrattar. SĂ„ man fĂ„r se det som en möjlighet.

Högerbacken Hanna Glas har exempelvis Ànnu inte gjort comeback efter sin knÀoperation. Stina Lennartsson startade pÄ positionen mot Tyskland i februari, men Linköpingsspelaren fick lÀmna Äterbud till pÄsksamlingen pÄ grund skadekÀnning.

– Jag kommer göra allt jag kan, sĂ„ klart Ă€r det nĂ„got jag hoppas pĂ„, sĂ€ger Hanna Lundkvist om sina chanser att bli uttagen till VM-truppen.

Fakta: Hanna Lundkvist

Född: 17 juli 2002.

Position: Högerback.

Klubbar: Djurö-Vindö IF, AIK, Hammarby, Atlético Madrid.

Landskamper/mÄl, A-landslaget: 2/0. U23: 12/0. U19: 12/3. U17: 19/2.

A-landslagsdebut: 16 februari 2023 mot Kina (4–1.

Aktuell: Uttagen i svenska damlandslaget som pÄ fredag möter Danmark i Malmö och Norge i Göteborg fyra dagar senare. Det Àr de sista landskamperna innan truppen till VM i Australien och Nya Zeeland tas ut i mitten av juni.


Fakta: Fotbolls-VM i Australien och Nya Zeeland

MĂ€sterskapet avgörs 20 juli–20 augusti.

Grupp A (Auckland, Dunedin, Wellington i Nya Zeeland): Nya Zeeland, Norge, Filippinerna, Schweiz.

Grupp B (Sydney, Perth, Brisbane i Australien): Australien, Irland, Nigeria, Kanada.

Grupp C (Wellington, Hamilton, Dunedin, Auckland) Spanien, Costa Rica, Zambia, Japan.

Grupp D (Brisbane, Perth, Sydney, Adelaide): England, Haiti, Danmark, Kina.

Grupp E (Auckland, Dunedin, Wellington, Hamilton): USA, Vietnam, NederlÀnderna, Portugal.

Grupp F (Sydney, Adelaide, Brisbane, Perth, Melbourne): Frankrike, Jamaica Brasilien, Panama.

Grupp G (Wellington, Dunedin, Auckland, Hamilton): Sverige, Sydafrika, Italien, Argentina.

Grupp H (Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane): Tyskland, Marocko, Colombia, Sydkorea.

De tvĂ„ bĂ€sta lagen i varje grupp gĂ„r vidare till Ă„ttondelsfinalerna som spelas 5–8 augusti i Auckland, Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane och Wellington.

Kvartsfinalerna spelas 11–12 augusti i Wellington, Auckland och Brisbane och Sydney.

Semifinalerna spelas 15–16 augusti Auckland och Sydney

Bronsmatchen spelas 19 augusti i Brisbane och finalen 20 augusti i Sydney.

USA Àr regerande mÀstare.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!