Det blev ett dramatiskt slut. Med cirka tio minuter kvar fick hemmalaget sin målvakt Morgan Nyberg utvisad och fick därmed avsluta matchen med tio spelare.
Med ett par minuter kvar kunde Awet Shambel Habut slå in segermålet till 3–2.
– Det var en efterlängtad seger. Den här gången lyckades vi knyta ihop säcken som vi inte har lyckats med tidigare. Vi gjorde en okej insats spelmässigt och vi stod upp på ett bra sätt, säger Ankarsrums tränare Johan Karlsson-Törndal.
Första halvlek blev chansrik och det gjordes fyra mål, 2–2 i paus, och det kunde ha blivit ytterligare mål med tanke på lägena som båda lagen skapade. Bland annat missade gästerna en straffspark.
– Detta var ingen av våra bättre insatser och vi missade alldeles för mycket. Oavgjort hade kanske varit mera rättvist. Viljan var större hos Ankarsrum den här gången och det blev avgörande, säger Edsbruks tränare Sören Karlsson.
Bäst i Ankarsrum var Viktor Karlsson och Jesper Skälhammar. Bäst hos Edsbruk var Max Wiman.
Målen, Ankarsrum: Awet Shambel Habu 2 och Jesper Karlsson. Edsbruk: Robin Lundahl, Johan Sandqvist.