Annars har de senaste åren varit fantastiska för Hvetlanda. 2013 vann de division 4 och avancerade till elitfyran. Av bara farten tog de klivet upp till trean efter bara en säsong i elitfyran.
De fick också en mycket lovande inledning i division 3 och var på god väg att säkra nytt kontrakt på ett säkert sätt. Men efter ungefär halva säsongen avgick tränaren Vladan Ladan på grund av överbelastning – vilket blev starten på problemen.
– Det har varit tungt och jag har tyckt synd om grabbarna som har slitit. Vi vann ju bara en match under höstsäsongen (mot jumbon Gullringen i sista omgången), säger Leif Ytterell som tog över som tränare efter Vladan Ladan.
– Vi har åkt på många uddamålsförluster och tappat flera ledningar, sånt sätter sig i huvudet till slut.
Var det ett enkelt beslut för dig att ta över uppdraget?
– Tvärtom. Jag tvekade en hel del. Men till slut ville jag ställa upp för föreningen i det jobbiga läget de befann sig i, svarar Leif Ytterell som tidigare var ungdomsansvarig i Hvetlanda GIF och endast hade två säsonger som hjälptränare i Myresjö i division 2 för flera år sedan som erfarenhet från ledarsidan inom seniorfotbollen.
Positivt för Hvetlanda mitt i alla motgångar var att segern mot Gullringen i sista matchen säkrade en kvalplats och en chans att hänga kvar.
– Jag försöker att förmedla till grabbarna hur roligt ett kval är. Jag har själv spelat flera kval, i båda riktningarna, och det gäller att gilla utmaningen. Vi har haft bra uppslutning och fart på träningarna den sista tiden och känslan är god, säger Leif Ytterell.
Ni ställs nu mot VFF, Boren och Torstorp, vad vet du om motståndet?
– Ingenting. Vi kommer att lägga störst vikt på vårt eget, men sedan kanske anpassa oss om det behövs under matchens gång. Men jag kommer att försöka ta reda på så mycket som möjligt, inte minst om det är någon speciell spelare att hålla extra koll på.