IFK Västervik och Ankarsrums IS har två hårda duster mot varandra att se fram emot när division 5 drar igång. Under lördagen kände lagen på varandra i Smålandscupen.
Det var första omgången i cupen och det var IFK Västervik som gick segrande ur duellen med 2–1.
– Första halvlek var okej från vår sida. Men i den andra tappar vi lite i positionsspelet. IFK är ett bra lag, säger AIS lagkapten Jesper Skälhammar.
– Första 25 var knackliga från oss, men sedan höjer vi oss. Det kändes som att vi hade hyfsad kontroll på det när vi ledde med 2–1, även om det alltid är lite pressat på slutet. Vi borde ha gjort fler mål i andra halvlek, säger IFK-kaptenen Nils Alfonsson.
Jesper Karlsson nätade för Ankarsrum, medan IFK Västerviks båda mål gjordes av Shikar Said.
Både Skälhammar och Alfonsson vittnar om att dessa cupmatcher är roligare att spela än en vanlig träningsmatch.
– Lite extra blir det. Sedan blir det ändå inte som en seriematch. Det var lite lojt på sina håll ibland tycker jag, säger Jesper Skälhammar.
– Det går inte att jämföra med en seriematch, men det är alltid roligare när det handlar om poäng. Man vill vara kvar i cupen så länge som möjligt, och jag tror att AIS kommer topp fem i serien, säger Nils Alfonsson.
Hur ligger ni i fas nu när det är ungefär en månad till seriepremiär?– Det är som det ska vara. Stundtals är vi bra, men det finns absolut att jobba på. Vi försöker få in en ny spelidé där vi ska vara mer bollförande och inte fastna i det långa spelet som inte gynnar oss som relativt kortvuxet lag, svarar Skälhammar.
– Rent konditions- och styrkemässigt är vi bättre än de senaste två åren tycker jag. Men det finns saker spelmässigt att förbättra fram till seriestart, säger Nils Alfonsson.
BOIF klev in i Smålandscupen borta mot kommande seriekollegan i division 6, Södra Vi. Det slutade med förlust, 0–2.
– Totalt sett gör vi en godkänd insats. Den stora skillnaden är att Södra Vi var effektivare och satte sina chanser. Jag tycker inte att 0–2 speglar matchbilden, säger tränaren Andres Canas.
– Vi saknade ett par A-lagsspelare, men cupen är ett bra tillfälle att ge yngre spelare chansen, säger Canas.
Extra beröm går till BOIF:s mittbackspar Peter Jakobsson och Adam Lockner.
Västerviks FF fick en tuff värdemätare mot division 3-laget Hjulsbro på bortaplan. VFF släppte inte in något mål, men gjorde heller inget i träningsmatchen som helt sonika slutade 0–0.
– Vi visste att det var ett bra lag vi mötte, och vi lade vårt huvudfokus på defensiven. Det klarar vi av mycket fint. Hjulsbro har mest bollinnehav, men det är mycket spel i sidled och de skapar inte mycket alls. Vi hade fler farliga lägen, säger tränaren Magnus Fält.
– Vi hade lite bråttom ibland när vi vann bollen och skulle attackera. Men det är inte lätt när vi tänkte mest på försvaret. Jag fick många bra besked i dag, hela laget ska ha en eloge, säger Fält.
Bataljen mellan Edsbruk och Överum i Smålandscupen slutade med en tydlig seger för det förstnämnda laget.
5–2 vann till slut Edsbruk med, en skön seger för det nystartade laget som har en mycket slagkraftig trupp inför division 6-spelet.
– Vi förlorade mycket på fysiken i dag. Vi hade många yngre killar med, och Edsbruk är starka på fasta situationer. De gjorde fyra av sina mål på sånt eller inlägg, säger ÖIK-coachen Tobias Pettersson.
– Vi brände tre frilägen i första halvlek vilket var surt. Men Edsbruk var det bättre laget. Vi ser det här som en träningsmatch, av de som startade är det kanske fem-sex stycken som kommer vara med i startelvan när serien startar, säger Pettersson.
Albin Dahlström och Peter Petersson nätade för ÖIK.
I Edsbruksläget sade man så här om tillställningen på Bökensveds konstgräs:
– Vi gjorde väl tre mål på fasta, där gör vi det bra. Samtidigt får vi till övriga spelet riktig bra stundtals, även om vi vill kunna hålla i det i längre perioder, säger spelaren Robin Lundahl.
Edsbruks målskyttar: Johannes Berg 2, Niclas Andersson, Rikard Falk och Conny Karlsson.
– Jag är nöjd med insatsen. Vi har en hel del att ta med oss till fortsättningen, säger Robin Lundahl.
Gunnebo och Hjorted/Totebo ställdes mot varandra i Smålandscupen. Det slutade med klar Gunnebotriumf med 4–1.
Linus Krossler gjorde ett hattrick och Rasmus Bastman ett mål.
– Vi har snackat om att komma upp i banan, vi har blivit tillbakatryckta tidigare. Nu var det skillnad på att möta Hjorted jämfört med bra division 5-lag som IFK och Ankarsrum, men vi gjorde det bra, säger GIF-tränaren Stefan Gustavsson som plussade för nämnde Bastman.
– Det kändes som att vi hade bra kontroll på matchen från start, bortsett från sista tio minuterna. Ett bra kvitto för oss mot ett annat lag från sexan, säger Gustavsson.
Ulf Petersson, tränare i Hjorted/Totebo, tyckte följande:
– Jämfört med förra matchen tog vi ett steg framåt, vilket är viktigast under försäsongen. Jag kan tycka att det blev något mål för mycket bakåt sett till spelbilden, säger Ulf.
– Vi gör ändå en helt okej prestation sett till förutsättningarna, säger Ulf.
Martin Degerman gjorde H/T-målet. Extra plus till Robin Nilsson.