– De kanske underskattade oss lite. Endre är tippade i toppen och vi höll oss precis kvar i högsta serien, säger WIBK-fostrade Moa Jakobsson, som går in på sin tredje säsong i JIK.
Till den här säsongen har hon fått flytta in och spela center – ett skifte hon är bekväm med.
– Att spela center tror jag passar mig lite bättre, jag blir mer delaktig i spelet på det sättet istället för att springa upp och ner som jag gjorde som högerforward.
Matchen inför en relativt välfylld sporthall var spännande in bit in i andra perioden. Då lade, lite överraskande, JIK i en högre växel och ryckte ifrån.
– Vi gör en bra match. Det är såklart speciellt att komma hit och spela med mycket släkt och vänner på läktaren, säger Moa Jakobsson.
Efter att ha missat sin första chans i matchen hade hon siktat in sig. I slutskedet av första perioden prickade hon in 3–1-målet för sitt Jönköping. Men hon var inte klar där: i andra perioden satte hon sitt andra mål för matchen när hon volley-slog in en passning från vänster.
– Ja, det kom en lite studsande passning så det var bara att slå till den och hoppas på det bästa, skrattar Moa.
Styrkeförhållanden mellan JIK och Gotlandsbaserade Endre är på pappret med övervikt åt Endre. Meriterade spelare har fått sällskap genom en ordentlig satsning.
– De har värvat en hel del och tippas i toppen. Men för vår del så har jag en bra känsla och tror på oss, säger Jakobsson.