Jungewall om sin roll

Han har många år som tränare inom bandyn bakom sig. Den här säsongen ingår Claes Jungewall i Westerviks IBK:s ledarstab.

Claes Jungewall har tidigare skördat framgångar med Tjust Bandy.

Claes Jungewall har tidigare skördat framgångar med Tjust Bandy.

Foto: Ellen Nielsen-Kindstrand

Innebandy2016-01-09 10:00

Efter säsongen 2013/2014 lämnade Claes Jungewall Tjust Bandy efter sin senaste vistelse i föreningen. Efter det följde en säsong där han inte var involverad i något A-lag.

Den pågående säsongen har han dock återvänt till hetluften, detta med en roll som assisterande tränare bakom Fredrik Johansson och Marcus Johansson i Westerviks IBK.

– Jag fick en förfrågan om att vara med och hjälpa till och det lät roligt. Nu tycker jag dock inte att vi ska förstora upp det jag gör, jag är med laget när jag har möjlighet, säger Claes Jungewall som inte hade någon större erfarenhet från innebandy sedan tidigare:

– Det skulle väl vara slagsmål på brandstationen brukar jag säga, säger han och skrattar.

Hur skulle du vilja beskriva din roll i WIBK?

– Jag är ett bollplank som övriga ledare och spelare kan prata och bolla tankar med. Jag försöker att använda min erfarenhet som ledare och stötta mentalt. Några djupare taktiska riktlinjer styr jag inte med, där finns det andra som kan mycket mer än mig.

Hur ser du på innebandy som sport?

– Det går fruktansvärt fort där ute Man bli straffad för misstag i bandy, i innebandy blir du ännu mer straffad.

Efter ett uppehåll över jul och nyår startar nu WIBK upp division 2 igen. Detta med tuffast tänkbara motstånd då serieledaren Vetlanda kommer till sporthallen.

– WIBK är inne i en process där en ny trupp ska utformas. Det har varit kämpigt långa stunder, men de senaste matcherna har det gått åt rätt håll. Det är viktigt att vi håller fast vid vår spelidé, säger Claes Jungewall.

Från Craftstadens IBK lånas forward/centern Filip Stjernberg, född 1999, in för resten av säsongen.

– Han spelade några matcher med oss förra säsongen så vi har bra koll på varandra, säger WIBK-tränaren Fredrik Johansson som även får låna förre WIBK-spelaren Max Ernstson från Craftstaden till söndagens match.

Truppen

Målvakter: Andreas Hedqvist, Joakim Sköldsson.

Backar: Tim Karlsson, Elias Carlsson, Andreas Ohlsson, Alexander Wremerth, Niklas Strömsten, David Samuelsson, Robin Hultgren.

Forwards: Martin Tedborn, Sebastian Östin, Philip Svahn, Peter Hirschman, Petter Gustavsson, Max Ernstson, Filip Stjernberg, Joakim Krook, Albin Alfonsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!