WIBK vinnare med Max i laget

Med Max Ernstsson i laget så blir Westerviks IBK ett vinnande lag.

Svårstoppad. WIBK:s Max Erntsson svarad fyra mål och en assist när Gantesbo besegrades.

Svårstoppad. WIBK:s Max Erntsson svarad fyra mål och en assist när Gantesbo besegrades.

Foto: Rikard Nilsson

Innebandy2016-11-13 17:39

Max har spelat två matcher hittills den här säsongen med WIBK och båda gångerna har det blivit seger. Första segern kom i premiären och andra segern kom på söndagen när Gantesbo besegrades med klara 10–3 i Sporthallen.

I premiären bidrog Max med sex poäng och den här gången noterades han för fem poäng, fyra mål och en assist. Han spelade tillsammans med Nils Söderquist och Sebastian Elmér. Max och Nils fungerar bra ihop kan man konstatera i och med Nils gjorde sex poäng.

– Nils är en bra spelfördelare, så det gäller bara att vara beredd när passningen kommer, säger Max Ernstsson.

– Jag jobbar mycket helger fram till jul och därför kan jag inte vara med så mycket. Nästa match jag kan spela är troligen i januari.

Hemmalaget avgjorde matchen i andra perioden som vanns med 6–0. Fyra av målen kom inom loppet av fyra minuter. Samtidigt som WIBK bjöd på fint spel så uppträdde gästerna viljelöst.

WIBK:s framgångsrika spel i numerära överlägen fortsätter. Gantesbo drog på sig tre utvisningar och vid samtliga tillfällen blev det hemmamål.

– Även om vi inte fick fart på spelet med en gång i de numerära överlägena så kan vi inte klaga på utdelningen, menar Max.

Sett till division 3-tabellen var det en mycket viktig seger för WIBK. Innan match hade laget lika poäng som söndagens motståndare. Vid en förlust hade laget varit rejält indraget i bottenstriden.

– Max visar vilken duktig spelare han är trots att han är otränad. Med sin teknik och snabbhet skapar han mycket framåt, säger WIBK:s tränare Sandra Elmèr.

– Den här gången visade vi att vi kan spela bra innebandy och vinna. Det här var en viktig seger för självförtroendet.

Det var många som var bra i ett bra hemmalaget. Några sticker dock ut. Det är målvakten Jimmie Söderlund tillsammans med Nils Söderquist, Max Ernstsson och Sebastian Elmér.

Mål och pass, WIBK: Nils Söderquist 3+3, Max Ernstsson 4+1, Simon Eriksson 2+1, Fabian Carrasco 0+2, Petter Gustavsson 1+0, Victor Bohlin 0+1, Sebastian Elmér 0+1.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!