Den 23-årige backen med Västerviks IK som moderklubb hade fyra NHL-matcher med Philadelphia Flyers på sitt CV inför den gångna säsongen. Nu har han 46.
– Jag inledde säsongen bra i Flyers och fick spela många minuter. Men en bit in på säsongen spelade jag inte lika bra som i början, vilket gjorde att jag blev nedflyttad till AHL-laget (Lehigh Valley Phantoms), berättar Emil Andrae som dock fick chansen till NHL-spel igen.
– Efter jul spelade jag i Flyers fram till uppehållet för fyrnationsturneringen. Det var svårt att hitta en kontinuitet i mitt spel när jag åkte lite upp och ner mellan NHL och AHL, men jag är relativt nöjd med säsongen.
Emil spelade klart NHL-säsongen med Flyers och fick direkt efter det hjälpa AHL-laget i slutspelet. Där höll de på att slå ut Hershey Bears som vann Calder Cup förra året. Phantoms ledde med 2–1 i matcher, men Bears kom tillbaka och slog ut Phantoms i den femte och avgörande matchen.
– Jag avslutade säsongen i Flyers på ett bra sätt, även om det blev lite speciellt när "Torts" (huvudtränaren John Tortorella) fick sparken. Slutspelet med Phantoms gick bra för egen del, även om vi åkte ut i semifinalen i Atlantic-divisionen. Vi spelade jämnt, men det räckte inte riktigt till i den sista och avgörande matchen. Det hjälpte inte att vi fick en av våra bättre målvakter skadad heller, säger Emil och framhäver skillnaden mellan NHL och AHL:
– Spelet i NHL skiljer sig mycket från AHL och man har inte alls lika mycket tid på sig att ta beslut som man har i AHL.
Emil Andrae reser nu hem till Sverige och kommer att bo och träna i Jönköping där han bodde och spelade för HV71 innan han åkte till USA.
– Vi är ett gäng som kommer hem från Nordamerika och som tränar tillsammans där. Jag har även min fystränare där.
I sommar kommer Emil att träna hårt i vanlig ordning för att förbereda sig inför Flyers träningsläger som inleder nästa säsong.
– Jag vet vad jag behöver jobba på och ska komma väl förberedd för att visa att jag kan ta en ordinarie tröja i Flyers kommande säsong.
Kommer du att vara i Västervik något?
– Ja, så klart kommer jag att hälsa på familj och vänner i Västervik. Det blir en och annan golfrunda också, avslutar Emil Andrae.