Fjärde raka förlusten för VIK

Fjärde raka förlusten och ett spel som inte riktigt stämmer. "Vi är inte tillräckligt bra just nu", säger Mattias Karlin.

Alexander Pettersson.

Alexander Pettersson.

Foto: ilkka ranta

ishockey2016-10-28 21:57

Videon är inte längre tillgänglig

Oskar Drugge välkomnades tillbaka med ett tifo med texten: "Segertåget har stannat för att plocka upp Drugge, nu kör vi".

Även AIK:s Joakim Thelin fick ett varmt mottagande av Rödblåa fans och tackade artigt för sången.

– Riktigt häftigt och uppskattat. Jag hörde fansen redan på uppvärmningen. Skitkul att vara tillbaka, sa Drugge som var tillbaka med backpartnern Victor Lindman.

Matchen drog igång och VIK spelade som man är van vid att se dem; i ett högt tempo med många skapade målchanser.

Jörgen Karterud var ytterst nära att trycka dit pucken redan i den första minuten. Victor Öhman (11), Conny Strömberg och Mats Fröshaug snurrade friskt med AIK-försvaret ett tag och var värda ett mål. Men AIK:s nye målvakt Gasper Kroselj var på hugget.

Hemmalaget skapade helt klart de vassaste chanserna framåt. När Pierre Gustavsson fick sätta sig i utvisningsbåset visade man även upp ett bländande boxplay.

Det var egentligen bara på VIK:s misstag som AIK fick sina målchanser i deras snabba omställningar, och det var också ett misstag som gav gästerna ledningen när Fredrik Karlström kontrade och satte pucken bakom Jonas Fransson.

Andra perioden började lika bra som den första för VIK:s del, och redan efter en minut och 37 sekunder pricksköt Viktor Lindell in kvitteringen i krysset till stort jubel.

VIK fortsatte att trycka på framåt och hade flera bud på ledningsmål. Emil Wahlberg serverade Nicolai Meyer som var oerhört nära att göra 2–1.

Efter halva perioden drabbades dock VIK av en utvisning och det blev kostsamt. 1–2 kom redan efter 19 sekunder när pucken styrdes in bakom en skymd Fransson, och efter det var det AIK som höll i trådarna på isen. Sex minuter senare kom också 1–3 när Daniel Trkulja-Olsson fick väldigt gott om tid att sikta in sig på.

– Det var för dåligt, de fick göra mål alldeles för lätt. Det håller inte på den här nivån, sa VIK-tränaren Mattias Karlin.

I tredje försökte VIK att få in en snabb reducering och både Conny Strömberg och Victor Öhman (26) var nära med styrningar de första minuterna. Annars hade bortalaget god kontroll på matchen och gjorde även 1–4 genom Joakim Thelin, vilket blev slutresultatet.

Karlin var rejält besviken på sitt lag.

– Vi måste offra oss mer. Varje puck AIK sköt gick igenom, medan var tionde gick igenom från vårt håll. Vi är inte tillräckligt bra nu, menade tränaren som därmed har fyra raka förluster i bagaget.

– Vi måste diskutera hur vi fokuserar och förbereder oss till matcherna. Det börjar redan på träning. Vi jobbar inte lika hårt som vi gjorde under vår vinstrad. Det är inga djupa grejer det handlar om, men vi får se över både det ena och det andra.

1–4

Västerviks IK–AIK

Hockeyallsvenskan

Första perioden: 0–1, 15,45, Fredrik Karlström (Emil Lundberg). Andra perioden: 1–1, 1,37, Viktor Lindell (Emil Wahlberg/Olle Liss), 1–2, 10,19, Jesper Frödén (Stefan Johansson/Oscar Steen) spel fem mot fyra, 1–3, Daniel Olsson-Trkulja (Filip Hedberg). Tredje perioden: 1–4, 9,42, Joakim Thelin (Jonathan Andersson).

Skott: 39–31 (15–14, 10–14, 14–3). Utvisningar: VIK 2 x 2 min, AIK 1 x 2 min. Publik: 1895.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!