Flytten blev ett lyft för tidigare VIK-spelaren

Tidigare VIK-anfallaren Alexander Lindqvist-Hansen ångrar inte flytten till danska ligan.

Tidigare VIK-spelaren Alexander Lindqvist-Hansen ångrar inte flytten till Danmark och spel i Herlev.

Tidigare VIK-spelaren Alexander Lindqvist-Hansen ångrar inte flytten till Danmark och spel i Herlev.

Foto: DANIEL NESTOR

Ishockey2020-04-08 17:15

Alexander Lindqvist-Hansen var en populär spelare under sina enda säsong, 2018–19, i Västerviks IK där han gjorde 16 poäng på 57 matcher.

Alexander lämnade VIK för att spela utomlands. Valet föll på danska Herlev. Ett beslut han inte ångrar för en sekund.

– Spelare borde börja snegla lite på den danska ligan om man vill utveckla delar i sitt spel som man känner att man har men inte får använda sig av i den defensiva svenska hockeyn, säger han Alexander Lindqvist-Hansen till hockeysverige.se.

Anledningen till flytten utomlands var att Alexander kände att han hade kört fast i karriären.

– Det kändes som att jag kunde den svenska hockeyn på min nivå utantill. Hockeyallsvenskan var riktigt vass för några år sedan. Det var några ruskigt bra spelare som spelade där. Nu känns det lite som att man använder ligan som en utvecklingsliga för de yngre spelarna. När man inte tillhör de yngre spelarna längre vet man vilken dag som helst att man inte kommer vara önskad längre, säger Alexander.

I Herlev fick Alexander en helt annan roll jämfört med vad han hade haft i Sverige. I stället för att vara en defensiv forward blev han mera delaktig i offensiven. Det märktes i poängprotokollet i och med att det blev 43 poäng på 47 poäng.

– Det är den här typen av hockeyn jag velat spela hela tiden. Jag fick vara med och styra i powerplay. Det har inte hänt sen juniortiden. Att få göra 21 mål var ett skönt bevis till mig själv att jag har det i mig, säger Alexander Lindqvist-Hansen till hockeysverige.se.

Karta: Herlev
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!