Norge inledde träningsmatchen mot SHL-laget Färjestad BK genom att göra 1–0 efter 57 sekunder genom Andreas Martinsen.
Fem minuter senare kvitterade Johan Ryno när Färjestad spelade boxplay. John Persson gav FBK ledningen innan perioden var över, men Norge kvitterade i powerplay i början av andra genom Anders Bastiansen. Norge fick senare en straff som Mathias Trettenes satte till 3–2, men innan matchens andra periodpaus var Ryno framme igen och kvitterade för Färjestad.
SHL-lagets Ole Kristian Tollefsen kunde sen göra 4–3 i tredje och se till att Färjestad vann över Norge inför 552 åskådare i Lionshov Ishall.
Västerviks IK:s Jörgen Karterud var placerad i Norges fjärdekedja med Andreas Stene och Robin Dahlström.
– Jag fick spela i en bra kedja, tycker jag, och han (coach Petter Thoresen) spelade runt med fyra kedjor hela matchen så jag fick bra med speltid, säger Karterud.
Hur gick det för dig?
– Det gick rätt bra. Jag hade inget skott på mål, men hade några bra byten i offensiv zon. Det var hög nivå och jag hade inte så mycket puck, men det var kul. Vi är ganska nöjda med matchen, trots förlusten. Det är ett helt okej resultat, menar Karterud som har en ny match på söndagen då Norge möter de svenska regerande mästarna; Frölunda.
– Vi har haft två ispass varje dag och nu matcher på det, det är en bra träningscamp. Visst, det är mycket nu och man är lite stel och trött, men det är bara roligt att ha kommit igång med matcherna.
Kommer ni att spela runt på fyra kedjor mot Frölunda också?
– Ja, det blir samma, så det ska bli kul, avslutar Jörgen Karterud.