Sundquist tar över Modo – gör första matchen mot HĂ€sten

Ett krisande Modo gör en förÀndring pÄ ledarsidan. Ny huvudtrÀnare Àr Magnus Sundquist, med sju sÀsonger som spelare i Vita HÀsten nÀr det begav sig.

Magnus Sundquist debuterar för Modo i Himmelstalundshallen.

Magnus Sundquist debuterar för Modo i Himmelstalundshallen.

Foto: BildbyrÄn

Ishockey2021-02-04 19:38

Som en extra krydda i det hela, sÄ Àr det just Modo som Vita HÀsten möter i nÀsta omgÄng.

Vita HÀsten Àr elva i tabellen, precis bakom ligger Modo, med tre poÀng fÀrre.

Sett till förvÀntningarna, sÄ har Modo haft en miserabel sÀsong Àn sÄ lÀnge.

Modo sparkar trĂ€narduon PĂ€r Styf och Urban Omark för att bereda vĂ€g för Magnus Sundquist och Peter Johansson som blir hans assistent. Faktum Ă€r att det Ă€r andra gĂ„ngen Örnsköldsviksklubben byter trĂ€nare, de inledde sĂ€songen med finske Ville Nieminen.

– NĂ€r jag fick förfrĂ„gan sĂ„ kĂ€nde jag mig taggad direkt för en utmanande och spĂ€nnande uppgift. MODO Hockey Ă€r ett spĂ€nnande lag och det vi ska ta tag i nulĂ€get tillsammans och blicka framĂ„t. Det kommer att bli bĂ„de spĂ€nnande och inspirerande, sĂ€ger Magnus Sundquist till Modos hemsida.

– Jag har haft en bra dialog med Fredrik Glader och det kĂ€nns som att det kommer att bli ett givande samarbete och jag ser fram mot att göra mitt yttersta för att fĂ„ till ett bra avslut pĂ„ sĂ€songen. Nu Ă€r det match pĂ„ lördag i Norrköping och jag kommer att vara med redan pĂ„ trĂ€ningen i morgon för att vara med i startgroparna och prata med alla om det som har varit och vart vi vill nĂ„, avslutar Magnus Sundquist som har skrivit pĂ„ ett kontrakt sĂ€songen ut.

54-Ärige Sundquist spelade för Vita HÀsten mellan 1989 och 1996. Han har tidigare trÀnat Tingsryd i hockeyallsvenskan och BrynÀs i SHL.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!