VO-talangerna välkomnar satsningen

Tidigare i veckan kunde vi berätta om den elitsatsning som påbörjats inom Västerviks OK. En satsning som välkomnas av klubbens unga talanger.

Hanna Stalebrant och Hanna Öberg är en del av den satsning på elitverksamhet bland juniorer och seniorer som Västerviks OK genomför.

Hanna Stalebrant och Hanna Öberg är en del av den satsning på elitverksamhet bland juniorer och seniorer som Västerviks OK genomför.

Foto: Jonathan Åhman

Orientering2021-06-16 17:30

Det var ett löfte om elitsatsning som fick duon Hanna Öberg och Hanna Stalenbrant att byta klubb, från Gamleby OK till Västerviks OK tidigare i år. Satsningen gör till exempel att Hanna Öberg, som går på orienteringsgymnasiet i Eksjö, inte behöver se sig om efter en ny klubb att tävla för.

undefined
Hanna Öberg.

– Det är jättekul att det finns en möjlighet att utvecklas på hemmaplan och få hjälp av klubben och Lena. Något som känns extra kul är att vi kan åka på större stafetter, säger Hanna Öberg.

– För mig som inte går på ett orienteringsgymnasium är det jättebra. Jag kan gå i skolan här hemma och ändå få den här satsningen, säger klubbkamraten Hanna Stalenbrant.

undefined
Hanna Stalebrant.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!