Tre felfria rundor av Wilma Hellström, Jens Fredricson och Rolf-Göran Bengtsson och en Henrik von Eckermann som kompenserade sitt enda nedslag med ett snabb ritt.
Det gav landslaget ledningen i lagtÀvlingen efter onsdagens tidshoppning. Med Fredricson pÄ nytt felfri, 8 fel av Hellström och en imponerande ritt av vÀrldsettan von Eckermann hade ett nedslag frÄn Bengtsson rÀckt för att behÄlla överlÀget inför finalomgÄngen.
Men Bengtssons i sammanhanget orutinerade Zuccero hamnade i en korsgalopp, fick inte rent avstamp mot ett hinder och i mÄl hade de tvÄ rivningar.
DÀrmed smet Tyskland förbi.
Förbundskapten Ankarcrona:
ââHenrik rider en fantastiskt fin runda. I Wilmas fall kanske det var lite nerver i dag â och inget konstigt med det â och kanske lite felbeslut. Jens gör vad som behövs. Rolf-Göran har en hĂ€st som debuterar i ett mĂ€sterskap och Ă€r den hĂ€st som gjort minst.
ââTyvĂ€rr trillade tvĂ„ hinder ned, det hade förstĂ„s varit bĂ€ttre med ett. Ăverlag ser hĂ€starna frĂ€scha ut. Det Ă€r som jag har sagt tidigare att de som gör minst misstag kommer att stĂ„r överst pĂ„ pallen. I dag gjorde vi nĂ„gra misstag.
Taktiken inför finalen?
ââVi gör som vi brukar och fokuserar pĂ„ en runda i taget och sĂ„ fĂ„r vi se hur lĂ„ngt det tar oss. Vi har ett bra lĂ€ge och ska bara se till att förvalta det, sĂ€ger förbundskaptenen.