"Jonsson var smartare än mig"

Jason Doyle är en av världens mest formstarka förare. Han levererade även i Västervik, men fick ändå se sig klart besegrad av ett mer solitt Sverige.

Foto: ILKKA RANTA

Speedway2016-07-26 22:26

Australien var till slut hela elva poäng efter Sverige när 20 heat hade körts.

– Vi fick en bra start. Men vi visste att kvällen var lång och att Sverige skulle köra bra hela kvällen. Det är bara att inse at vi förlorade mot ett bättre lag, alla deras förare levererade jämnt, säger Jason Doyle.

– Hemmaplansfördelen är massiv. Man höjer sig alltid när man kör inför sina vänner, familj och landsmän. Det blir en extra gnista.

Jason Doyle var med i ett omtalat heat där han med flit försökte släppa sig förbi Andreas Jonsson. Detta för att Australien skulle få använda sin joker. Men Jonsson var smart och gick inte på Doyles försök att släppa förbi honom.

– Jag går alltid för att vinna mina heat, det där var ett undantag. Det handlar om taktik, säger Doyle.

– Jag gjorde vad jag kunde, tyvärr var Jonsson smartare än mig där, han gjorde det bra och rutinerat.

Det föll en rejäl regnskur över Västervik under dagen. Men det påverkade inte banan negativt alls, enligt Jason Doyle som till vardags kör för Rospiggarna i Elitserien.

– Banan var 100 procent bra. Där går det inte att skylla på något. Vi gjorde vad vi kunde, men höll inte hela vägen ut.

Nu väntar Race Off för Australien. För motståndet svarar Danmark, Ryssland och USA.

– USA ska vi inte behöva oroa oss för. Däremot så blir Danmark och Ryssland svåra att tas med. Vi åker dock dit med gott mod, vi vill hemskt gärna vara med i finalen, säger Jason Doyle.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!