Det bjöds på en högdramatisk semifinal på Stena Arena på tisdagskvällen.
Anledningen till dramatiken var att Ryssland och Lettland överraskade positivt medan danskarna underpresterade.
I och med fördel av hemmaplan var Sverige favorit inför tävlingen, men det var inte förrän i det 19:e heatet som segern kunde säkras inför en jublande publik.
Förutsättningarna för Fredrik Lindgren var glasklara: Var före ryssen Vadim Tarasenko över mållinjen och den svenska finalplatsen är säkrad.
– Jag visste om förutsättningarna och det var skönt att gick vägen. Det kändes bra att få avgöra, men det var lite nervigt i alla lag eftersom det blev jämnare än vad många hade trott på förhand, säger Fredrik Lindgren, sedan han vunnit det 19:e heatet och gjorts Sveriges försprång ointagligt.
Inledningen av tävlingen var lite knackig för svenskarnas del.
– Det blev en tuffare tävling än vad vi hade förväntat oss. Vi hittade inte riktigt rätt i början, men sedan gjorde vi en riktigt bra fjärde omgång där vi kunde koppla greppet, säger Fredrik.
I fjärde omgången tog Sverige elva av tolv möjliga poäng och med fyra heat kvar ledningen var sju poäng .
I sitt andra framträdande gick Fredrik Lindgren omkull i startkurvan på tredje varvet efter en hård duell med Rysslands Grigorij Laguta.
– Grigorij tog en snävare kurva än vad hade räknat med så jag blev överrumplad.
En stor nyckel till den svenska segern var att laget bara blev utan poäng i två heat .
– Det är mycket bra gjort, säger Fredrik.
Sverige är alltså klart för lördagens final där hemmanationen Polen och Storbritannien väntar plus den nation som vinner fredagens Race off.
Vilka är era chanser i finalen?
– Är vi i final så går vi självklart för guld. Vi har ett bra lag, men vi kan prestera bättre. Det känns som vi inte fick ut 100 procent av alla förare den här gången. Polen som hemmanation får dock bära favoritskapet, svarar Fredrik.
Sveriges förbundskapten Morgan Andersson kunde se tillbaka på ett lyckat resultat för svensk del och en mycket bra speedwaytävling.
– Det var klockrent. Det kunde inte ha blivit bättre, säger Morgan Andersson.
– Att vi bara noterades för två nollor och att alla förare plockade poäng var en stor nyckel till segern. Det blev lite tuffare än vad vi hade förväntat oss och vi var lite snett ut i början. Polen får hållas som favorit i finalen även om allt kan hända i lag-VM, säger Morgan Andersson.