2019 Seefeld, Österrike

Silver: Sprint (f) Stina Nilsson.

2017 Lahtis, Finland

Silver: 10 km (k) Charlotte Kalla, 4 x 5 km stafett (Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson).

Brons: skiathlon 15 km Charlotte Kalla, 4 x 10 km stafett (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson).

2015 Falun, Sverige

Guld: 10 km (f) Charlotte Kalla, 15 km (f) Johan Olsson.

Silver: sprint (k) Stina Nilsson, sprintstafett (f) Ida Ingemarsdotter och Stina Nilsson, 4 x 5 km stafett (Sofia Bleckur, Charlotte Kalla, Maria Rydqvist, Stina Nilsson), 4 x 10 km stafett (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson).

Brons: skiathlon 15 km Charlotte Kalla, 30 km (k) Charlotte Kalla, 50 km (k) Johan Olsson.

2013 Val di Fiemme, Italien

Guld: 50 km (k) Johan Olsson.

Silver: sprint (k) Ida Ingemarsdotter, sprintstafett (k) Charlotte Kalla och Ida Ingemarsdotter, 4 x 5 km stafett (Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén, Anna Haag, Charlotte Kalla), sprintstafett (f) Marcus Hellner och Emil Jönsson, 15 km (f) Johan Olsson, 4 x 10 km stafett (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson).

2011 Oslo, Norge

Guld: sprint (f) Marcus Hellner, sprintstafett (k) Ida Ingemarsdotter och Charlotte Kalla.

Silver: 4 x 10 km stafett (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner), 4 x 5 km stafett (Ida Ingemarsdotter, Anna Haag, Britta Johansson Norgren, Charlotte Kalla).

Brons: sprint (f) Emil Jönsson.

2009 Liberec, Tjeckien

Silver: sprintstafett (k) Anna Olsson och Lina Andersson, dubbeljakt 2 x 15 km Anders Södergren.

Brons: 4 x 5 km stafett (Lina Andersson, Britta Norgren, Anna Haag, Charlotte Kalla).

2007 Sapporo, Japan

Silver: sprint (k) Mats Larsson.

Brons: 4 x 10 km stafett (Martin Larsson, Mathias Fredriksson, Marcus Hellner, Anders Södergren).

2005 Obersdorf, Tyskland

Guld: sprint (k) Emelie Öhrstig.

Silver: sprint (k) Lina Andersson.

Brons: sprint (k) Thobias Fredriksson.

2003 Val di Fiemme, Italien

Guld: sprint (f) Thobias Fredriksson, dubbeljakt 2 x 10 km Per Elofsson.

Silver: 50 km (f) Anders Södergren.

Brons: dubbeljakt 2 x 10 km Jörgen Brink, 50 km (f) Jörgen Brink, 4 x 10 km stafett (Anders Södergren, Mathias Fredriksson, Per Elofsson, Jörgen Brink).

2001 Lahtis, Finland

Guld: 15 km (k) Per Elofsson, dubbeljakt 2 x 10 km Per Elofsson.

Silver: 15 km (k) Mathias Fredriksson, 4 x 10 km stafett (Urban Lindgren, Mathias Fredriksson, Magnus Ingesson, Per Elofsson).

1999 Ramsau am Dachstein, Österrike

Inga medaljer

1997 Trondheim, Norge

Inga medaljer

1995 Thunder Bay, Kanada

Brons: 30 km (f) Antonina Ordina, 4 x 5 km stafett (Anna Frithioff, Marie-Helene Westin, Antonina Ordina, Anette Fahnqvist).

1993 Falun, Sverige

Guld: 50 km (f) Torgny Mogren.

1991 Val di Fiemme, Italien

Guld: 30 km (k) Gunde Svan, 50 km (f) Torgny Mogren.

Silver: 10 km (f) Mari-Helene Westin, 10 km (k) Christer Majbäck, 15 km (f) Gunde Svan, 50 km (f) Gunde Svan, 4 x 10 km stafett (Thomas Eriksson, Christer Majbäck, Gunde Svan, Torgny Mogren).

Brons: 10 km (k) Torgny Mogren.

1989 Lahtis, Finland

Guld: 15 km (f) Gunde Svan, 50 km (f) Gunde Svan, 4 x 10 km stafett (Christer Majbäck, Gunde Svan, Lars Håland, Torgny Mogren).

Silver: 15 km (f) Torgny Mogren, 50 km (f) Torgny Mogren.

Brons: 15 km (f) Lars Håland, 30 km (k) Christer Majbäck.

1987 Oberstdorf, Västtyskland

Guld: 20 km (f) Marie-Helene Westin, 30 km (k) Thomas Wassberg, 4 x 10 km stafett (Erik Östlund, Gunde Svan, Thomas Wassberg, Torgny Mogren).

Silver: 15 km (k) Thomas Wassberg, 50 km (f) Thomas Wassberg.

Brons: 30 km (k) Christer Majbäck, 50 km (f) Torgny Mogren, 4 x 5 km stafett (Magdalena Wallin, Karin Lamberg-Skog, Annika Dahlman, Marie-Helene Westin).

1985 Seefeld, Österrike

Guld: 30 km (k) Gunde Svan, 50 km (f) Gunde Svan.

Silver: 15 km (k) Thomas Wassberg.

Brons: 4 x 10 km stafett (Erik Östlund, Thomas Wassberg, Thomas Eriksson, Gunde Svan).

1982 Oslo, Norge

Guld: 30 km (f) Thomas Eriksson, 50 km (k) Thomas Wassberg.

1980 Falun, Sverige

Inga medaljer

1978 Lahtis, Finland

Guld: 50 km (k) Sven-Åke Lundbäck, 4 x 10 km stafett (Sven-Åke Lundbäck, Christer Johansson, Tommy Limby, Thomas Magnusson).

1974 Falun, Sverige

Guld: 30 km (k) Thomas Magnusson.

Brons: 50 km (k) Thomas Magnusson.

1970 Vysoké Tatry, Tjeckoslovakien

Guld: 15 km (k) Lars-Göran Åslund.

Brons: 4 x 10 km stafett (Ove Lestander, Jan Halvarsson, Ingvar Sandström, Lars-Göran Åslund).

1966 Oslo, Norge

Brons: 10 km Toini Gustafsson, 3 x 5 km stafett (Barbro Martinsson, Britt Strandberg, Toini Gustafsson).

1962 Zakopane, Polen

Guld: 15 km Assar Rönnlund, 50 km Sixten Jernberg, 4 x 10 km stafett (Lars Olsson, Sture Grahn, Sixten Jernberg, Assar Rönnlund).

Silver: 30 km Janne Stefansson, 50 km Assar Rönnlund, 3 x 5 km stafett (Barbro Martinsson, Britt Strandberg, Toini Gustafsson).

1958 Lahtis, Finland

Guld: 50 km Sixten Jernberg, 4 x 10 km stafett (Sixten Jernberg, Lennart Larsson, Sture Grahn, Per-Erik Larsson).

Brons: 30 km Sixten Jernberg, 3 x 5 km stafett (Märta Norberg, Irma Johansson, Sonja Edström).

1954 Falun, Sverige (första världsmästerskapet där kvinnor fick delta)

Brons: 4 x 10 km stafett (Sune Larsson, Sixten Jernberg, Arthur Olsson, Per-Erik Larsson), 3 x 5 km stafett (Anna-Lisa Eriksson, Märta Norberg, Sonja Edström).

1950 Lake Placid, USA

Guld: 18 km Karl-Erik Åström, 50 km Gunnar Eriksson, 4 x 10 km stafett (Nils Täpp, Karl-Erik Åström, Martin Lundström, Enar Josefsson).

Silver: 18 km Enar Josefsson, 50 km Enar Josefsson.

Brons: 50 km Nils Karlsson.

1941 Cortina d'Ampezzo, Italien

Guld: 18 km Alfred Dahlqvist.

Silver: 50 km Mauritz Brännström, 4 x 10 km stafett (Carl Pahlin, Donald Johansson, Nils Östensson, Alfred Dahlqvist).

Brons: 50 km Alfred Dahlqvist.

1939 Zakopane, Polen

Silver: 4 x 10 km stafett (Alvar Hägglund, Selm Stenvall, John Westbergh, Carl Pahlin).

Brons: 18 km Carl Pahlin.

1938 Lahtis, Finland

Silver: 18 km Alfred Dahlqvistd.

Brons: 4 x 10 km stafett (Sven Hansson, Donald Johansson, Sigurd Nilsson, Martin Matsbo).

1937 Chamonix, Frankrike

Inga medaljer

1935 Vysoké Tatry, Tjeckoslovakien

Guld: 50 km Nils-Joel Englund.

Brons: 4 x 10 km stafett (Halvar Mortiz, Erik August Larsson, Martin Matsbo, Nils-Joel Englund.

1934 Sollefteå, Sverige

Guld: 50 km Elis Wiklund.

Silver: 50 km Nils-Joel Englund.

Brons: 4 x 10 kilometer stafett (Allan Karlsson, Lars Theodor Jonsson, Nils-Joel Englund, Arthur Häggblad).

1933 Innsbruck, Österrike

Guld: 18 km Nils-Joel Englund, 4 x 10 km stafett (Per Erik Hedlund, Sven Utterström, Nils-Joel Englund, Hjalmar Bergström).

Silver: 18 km Hjalmar Bergström, 50 km Sven Utterström.

Brons: 50 km Hjalmar Bergström.

1931 Oberhof, Tyskland

Brons: 18 km Nils Svärd, 50 km Karl Lindberg.

1930 Oslo, Norge

Guld: 50 km Sven Utterström.

1929 Zakopane, Polen

Brons: 18 km Hjalmar Bergström, 50 km Olle Hansson.

1927 Cortina d'Ampezzo, Italien

Guld: 18 km John Lindgren, 50 km John Lindgren.

Silver: 50 km John Wikström

1926 Lahtis, Finland

Inga medaljer

1925 Janské Lazne, Tjeckoslovakien

Inga medaljer