Tumult pÄ lÀktaren efter VIK-match

Efter slutsignalen pÄ VIK:s hemmamatch mot Modo blev det tumult pÄ lÀktaren pÄ kortsidan dit bÄde sÀkerhetsvakter och polis tillkallades.

SÄ hÀr sÄg det ut pÄ ena lÀktaren i Plivit arena efter matchen mellan VIK och Modo.

SÄ hÀr sÄg det ut pÄ ena lÀktaren i Plivit arena efter matchen mellan VIK och Modo.

Foto: Malin Belfrage

VĂ€stervik2019-10-27 22:00

Vad hÀnde?

– Vad vi vet i nulĂ€get Ă€r att en person har gett sig pĂ„ tvĂ„ andra pĂ„ lĂ€ktaren. Det Ă€r hockeyrelaterat dĂ€r den ena personen hĂ„ller pĂ„ ena laget och de andra tvĂ„ pĂ„ det andra laget, sĂ€ger sĂ€kerhetsvakten Roland Kiskeri.

Vad menar du med gett sig pÄ?

– Vi hĂ„ller pĂ„ och utreder det hĂ€r nu, men det vi vet Ă€r att det har utdelats knuffar och tvĂ„ personer har fallit dĂ€r en blev lindrigt skadad och en har fĂ„tt avföras med ambulans. Hur upprinnelsen till det hĂ€r gick till vet vi inte, men vi vet sĂ€kert att tvĂ„ personer flög över stolarna pĂ„ sittplats.

– Det var olyckligt att en bortasupporter satt bland hemmapubliken, men det Ă€r en öppen arena och det Ă€r blandat med olika supportrar varje match. Det Ă€r trĂ„kigt nĂ€r sĂ„nt hĂ€r hĂ€nder, speciellt eftersom det var en familjematch det hĂ€r.

Finns det vittnen?

– Ja, det finns det. Vi hĂ„ller pĂ„ och samlar in material och polisen utreder det hĂ€r nu, svarar Roland Kiskeri.

Polisen bekrÀftar att en person förts till sjukhus med ambulans.

Texten kommer att uppdateras.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!